Derbentlilere 10-15 bin TL'ye 75-85 metrekare daire verilecek!

 Derbentlilere 10-15 bin TL'ye 75-85 metrekare daire verilecek! Derbentlilere 10-15 bin TL'ye 75-85 metrekare daire verilecek!

Derbent’teki proje kapsamında, Derbentlilere 10-15 bin TL karşılığında her daire başına, brüt 75-85 metrekare genişliğinde birer daire verilecekYıllardır tapu sorunu yaşayan Sarıyer’in Derbent Mahallesi’nde bugünlerde başlatılması planlanan kentsel dönüşüm projesine, 282 dönüm arazi üzerine kurulu Derbent Mahallesi sakinleri kuşku ile bakıyor. Tapu sorununu çözmek için Derbentliler tarafından kurulan Sınırlı Sorumlu Çamlıtepe Mahallesi Yapı Kooperatifi’nin Başkanı Aydemir Görmez, Derbent’in ulaşımı ve konumu itibarıyla birçok kişinin iştahını kabarttığını söylerek, “Karşımızda rant ve para gücü var. Derbent, Sarıyer’in domino taşıdır. Burada ne olacaksa diğer yerlerde de olacak” dedi. 38 yıldır Derbent’te yaşanan İsmail Karakartal ise “Benim tapum var. Biz işgalci değil, hak sahibiyiz” diye konuştu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de, “Projenin ayrıntılarını hazırladığımız kitapçıkla halka dağıtacağız. Kimse kat mülkiyeti almadan Derbent’ten ayrılamayacak” ifadelerini kullandı.


‘Rantsal dönüşüm’


Kentsel dönüşüm projesi, Boğaziçi İmar Kanunu’na tabi ve sit alanı kapsamında olan Derbentlilerin akıllarında pek çok soru işareti getirdi. Mahallede nisan ayında kurulan 61 Pafta 386 Ada 15 ve16 Parsel Yerleşimcileri Sınırlı Sorumlu Çamlıtepe Mahallesi Yapı Kooperatifi’nin Başkanı Görmez, kooperatife kayıtlı 410 binanın bulunduğunu ve bunların 80’e yakınının tapusunun olduğunu anlattı.


Projeyi “Kentsel değil, rantsal dönüşüm” olarak nitelendiren Görmez, “Evlerimizin yıkılmasına direndik. Mart ayında, ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’ iddiasıyla 14 kişi gözaltına alındık. Bunun dışında 4 ayrı davam daha var. Şikâyetçiler arasında da projenin yıkım ihalesini alan Cemre İnşaat’ın bulunması yaşanan her şeyi açıklıyor” diye konuştu.

Cumhuriyet