Devletten ilk kez ev alacaklara destek!

Devletten ilk kez ev alacaklara destek! Devletten ilk kez ev alacaklara destek!

Devlet, evlilik hazırlığı yapan ve ev sahibi olmak isteyen yeni evli çiftlere destek veriyor. Peki konut hesabı nedir? Konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabından kimler yararlanabilir?Devlet her vatandaşı ev sahibi yapmak için çalışmalarına hızla devam ediyor. Çiftler bankalarda açtığı konut ve çeyiz hesabında birikim yaptığı takdirde devlet desteği almaya hak kazanıyor. Konut desteğine üst limit 30 bin 333 liraya çıktı. Peki konut hesabı nedir? Konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabından kimler yararlanabilir? İşte tüm merak edilenler...

Konut desteği nedir?

Konut hesabı yeni ev almak isteyen vatandaşların devlet katkısından yararlanmak için açtıkları hesaba deniyor. Birikim şartları tamamlandığında birikim yapan vatandaşa devlet hibe veriyor.

Konut hesabı nasıl açılır?

- Konut hesabı açmak için nüfus cüzdanınız ile birlikte Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açmalısınız. 

- Konut hesabı açtırabilmek için üzerinize kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal bulunmaması şartı aranıyor.

- Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor. 

- 18 yaşından küçükler için veli ya da vasi tarafından konut hesabı açılabilir.

Konut hesabından kimler yararlanabilir?

-Türk vatandaşı olması,

-7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı evsahibi olmaması,

-Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddedeki hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

-Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi ismine kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,

-Konut edinim tarihini müteakip altı ay içinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması, gerekir. Bu şartları taşıyan herkes Devlet katkısı almaya hak kazanıyor. 

Konut hesabı hangi bankalarda açılır?

- Ziraat Bankası
- Halkbank
- Vakıfbank
- Ziraat Katılım Bankası
- Vakıf Katılım Bankası
- Şekerbank
- Finansbank
- Denizbank
- İş Bankası
- Kuveyt Türk

Alt sınır 475,82 TL

Hesaba aylık ödemede alt sınır 475,82, üst sınır 4 bin 758 liraya çıkacak. Hesaba açılışta bir defada yatırılabilecek azami tutar da 57 bin 96 liraya yükselecek. Devlet katkısı tavanı ise 24 bin 746 liradan 30 bin 333 liraya çıkacak. 5 yıl veya daha uzun sürede 121 bin 334 lira biriktirene, ev aldığında 30 bin 333 lira katkı ödenecek.

- 36-47 ay birikime yüzde 15 katkı: 24 bin 742 TL
- 48-59 ay birikime yüzde 18 katkı: 26 Bin 645,20 TL 
- 60 ay birikime yüzde 25 katkı: 30 bin 333 TL

Açılış ücreti ne kadar?

Ziraat Bankası'ndan alınan verilere göre,
- Aylık ödemelere ilişkin alt sınır 388 TL üst sınır 3 bin 881 TL'dir.
- Üç aylık ödemelere ilişkin alt sınır 1.164 TL üst sınır 11 bin 644 TL'dir.
- Bu tutarlar her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 04.01.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılır.