Doğan Kuban vefat etti!

Doğan Kuban vefat etti!Türkiye ve İstanbul’un mimari tarihi açısından önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Doğan Kuban 95 yaşında yaşamını yitirdi. Prof. Doğan Kuban, Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü'nü almıştı. 


Türkiye ve İstanbul’un mimari tarihi açısından önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Doğan Kuban 95 yaşında yaşamını yitirdi. Sputniknews'te yer alan habere göre, 1950’li yıllarda İtalya’ya giden ve Rönesans mimarlığı üzerinde çalışmalar yapan  Prof. Doğan Kuban, 1973-1976 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde dekanlık görevini üstlendi. 

Sputnik News'te yer alan habere göre; Doğan Kuban 1926'da Paris’te doğdu. 1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirmesinin ardından fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü’ne asistan oldu.

1950’li yıllarda İtalya’ya giden ve Rönesans mimarlığı üzerinde çalışmalar yürüten Doğan Kuban, 1962 yılında Fullbright bursuyla konuk öğretim görevlisi olarak ABD’deki Michigan Üniversitesi’ne gitti. 

Doğan Kuban vefat etti!

Kuban, 1960’lar ve 70'li yıllarda belli sürelerde Harvard Üniversitesi’nin bursuyla Washington D.C.’deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu’nda çalışmalar yürüttü. 1965'te Anadolu Türk Mimarlığının Kaynak ve Sorunları' isimli çalışmasıyla profesör oldu.

1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde dekanlık görevinde bulundu. Kuban, İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nün kurulması için çalışmalar yaptı. 1974 yılında kuruluşu bitirlen enstitünün başkanlığını sürdürdü.

Kuban, Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyeliği de yaptı. Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatı konulu kitaplar ve makaleler yayımladı. Çalışmalarında, Türk sanat ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı şeklinde olmasının gerekli olduğunu belirtti. 

2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında 'Mimarlık” ödülünün “Türk mimarisinin geçmişine ilişkin kuramsal ve kavramsal çalışmaları, restorasyon faaliyetleri İslam mimarisi içinde Türk eserlerinin kimliğine dikkat çeken görüşleri ve bu konularla ilgili yazdığı kitapları nedeniyle” Doğan Kuban’a verilmesine karar verildi.

 

Doğan Kuban kimdir?