13 / 08 / 2022

Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi yarın hizmete açılıyor!

Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi yarın hizmete açılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan 95 bin kişiye hizmet verecek “Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi”nin açılışı 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek...Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı tamamlanan 95 bin kişiye hizmet verecek “Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi”nin açılışı 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek.


“Doğubayazıt İçme Suyu Arıtma Tesisi”nin açılışı törenine, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta,  Müsteşar Yardımcısı Murat Zorluoglu, Ağrı Valisi, Doğubayazıt Belediye Başkanı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, AB Komisyonu ve Delegasyonu yetkilileri, ilgili paydaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılacak.


2012 yılında başlatılan proje 2 buçuk yıl süren yoğun çalışmalar neticesinde tamamlandı.


Tesisin işletmeye alınmasıyla Doğubayazıt halkına Avrupa Birliği standartlarında 24 saat kesintisiz içilebilir su sağlanacak. Proje ile içme suyu arıtma tesisi yanı sıra 53 km düktil demir ana isale hattı, 204 km şehir içme suyu şebekesi, içme suyu pompa istasyonu, yaklaşık 12 Bin ev bağlantısı ve su sayacı montajı, 6 adet yeni içme suyu deposu yapımı ve yaklaşık 30 metre uzunluğunda köprü inşaatı gerçekleştirildi.