08 / 08 / 2022

Doğuş İnşaat yurt dışında harekete geçiyor!

Doğuş İnşaat yurt dışında harekete geçiyor!

Doğuş İnşaat'ın geçtiğimiz yıllarda sektörden ayrılacağı gündeme gelmişti. Hatta bu söylentileri haklı çıkaracak adımlar da atıldı. İnşaatın en önemli birimi olan Teklif Servisi kapatıldı. Peki Doğuş İnşaat'ta son durum ne?Türkiye'nin en köklü inşaat firmaları listesi yapılsa Doğuş İnşaat ilk sıralarda yer alır. Geçmişi 1951'e dayanan Doğuş inşaat ve Ticaret A.Ş. bugünkü Doğuş Holding'in de temellerini oluşturuyor. Para Dergisi'nde yer alan habere göre; firma, kurulduğu yıldan bu yana 28.2 milyar dolar değerinde 250'den fazla altyapı ve üst yapı projesi tamamlamış. 2003'ten beri ENR'nin dünyanın en büyük 250 inşaat şirketini derecelendirdiği listede yer alan bir şirketten söz ediyoruz. 

Doğuş İnşaat yurt dışında harekete geçiyor!

Rahmetli Ayhan Şahenk'in kurduğu şirket holdingin uzun süre amiral gemisi konumundaydı. Doğuş inşaat bugüne kadar bin 515 km yol, 43 km köprü ve viyadük, 340 km metro ve tünel, toplamda 3 bin 350 MW elektrik üreten 21 baraj ve hidroelektrik santrali gibi altyapı projeleri dışında, metro projeleri kapsamındaki istasyonlar da dahil toplam 3.45 milyon metrekarelik bir inşa hacmine sahip alışveriş ve eğlence merkezi, ofis, yaşam ve endüstriyel alan projeleri inşa etti. 

Metro inşaatlarında aktif rol alan firma son olarak İstanbul Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro inşaatının gerçekleştirdi. Geçen yıllarda grubun inşaattan çıkacağı konuşuluyordu. Hatta bu söylentileri haklı çıkaracak adımlar da atıldı. İnşaatın en önemli birimi olan Teklif Servisi'ni kapatmıştı. 

Doğuş İnşaat yurt dışında harekete geçiyor!

Öğrenilene göre grup inşaat işlerinden çıkmaktan vazgeçmiş. Özellikle yurtdışı müteahhitlik tarafında yeni ihaleler almaya başlamış. Borçlarını yeniden yapılandıran Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk, inşaat işinde yurtdışında büyüme planları yapıyormuş...

Ukrayna'daki Yeni Kremençük Köprüsü'nün ihalesini Doğuş İnşaat aldı!