29 / 09 / 2022

Dolar 20 lira! Tarihler verildi! Dünya devi duyurdu herkes hazır olsun

Dolar 20 lira! Tarihler verildi! Dünya devi duyurdu herkes hazır olsun

Japon MUFG Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sürpriz niteliği taşıyan faiz indirimi sonrasında yaptığı değerlendirmede dolar – Türk Lirası kurunun gelecek yılın ilk çeyreğinde 20 seviyesini göreceğini açıkladı. İşte detaylar…Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ( TCMB) sürpriz niteliği taşıyan faiz indirimi sonrası yabancı kurum ve kuruluşlardan Türk Lirası ile ilgili analizleri de gelmeye başlamış oldu.

Dünya çapında yalmış olan bu analizlerden birini de Japon MUFG Bank hazırladı. Bankanın ekonomistleri önümüzdeki yılın yani 2023 yılının ilk çeyreğinde dolar – TL’nin 20 seviyesine çıkacağını paylaştı.

Bankanın ekonomistleri faiz indirim kararının ardından dolar – Türk Lirası’ndaki görece sınırlı hareketin, TCMB'nin politika faizinin mevcut seyrinin yeterli olduğu yönündeki mesaj ile ilgili olduğunu dile getirdi.

Faiz indirimi zamanlamasının Avrupa ve ABD'de uzun vadeli tahvil getirilerinin 50 ve 60 baz puan gerilediği bir zamana denk geldiğini ifade eden ekonomistler bu durumun uzun vadeli getirilerde yükseliş olması durumunda dolar - TL kurunda daha büyük hareketler görülmesinin pek de uzun sürmeyeceğine öngördüklerini ifade etti.

MUFG Bank ekonomistleri ise Türk Lirası’nın zayıflamaya devam edeceğini ifade ederken devasa negatif reel getirileri ile Türkiye'nin cari açığının da yükseldiğine vurgu yaptı.

Moody's'in Türkiye'nin bütçe açığının daha da kötü yöne gideceği öngörüsüne de atıf yapan MUFG Bank ekonomistleri analizlerinde kur korumalı mevduatın bütçe açısından daha maliyetli olacağı değerlendirmesine ayrı olarak parantez açtı.

Dolar 20 lira! Tarihler verildi! Dünya devi duyurdu herkes hazır olsun
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön