09 / 08 / 2022

Dolar fırtınası geliyor uyarısı: Remzi Özdemir 'Ok yaydan çıktı' diyerek yeni gelecek adımı açıkladı

Dolar fırtınası geliyor uyarısı: Remzi Özdemir 'Ok yaydan çıktı' diyerek yeni gelecek adımı açıkladı

Türkiye'de 2021 yılının Aralık ayında devreye alınan Kur Korumalı Mevduat sistemiyle yükseliş hızı biraz kesilse de 6 ay içinde yeniden 17 lira sınırını zorlayan dolarda 'ok yaydan çıktı' uyarısı geldi. Ekonomist Remzi Özdemir, doları bundan sonraki seyrini açıkladı.Ekonomide dengeleri alt üst eden dolar kuru, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı sonrası 17,35 liradan gerilediği 16,54 seviyesinden yeniden yükselişe geçti. 24 Hazirandaki karar sonrası biraz durulan dolar bugün yeniden hareketlendi ve 17 lirayı aştı.

5 Temmuz Cuma gününe 16,83 lira seviyesinden başlayan dolar kuru, öğleden sonra 15:00 sıralarında 17,01 TL’ye yükseldi. Euro ise 17,57 liradan başladığı güne gerileyerek devam etti ve 17,51 seviyesine geldi.

TÜİK'in dün açıkladığı Haziran ayı enflasyonuna göre; yılın ilk ilk 6 ayında enflasyon yüzde 4,95 olurken yıllık enflasyon rakamı yüzde 78,62'ye çıktı. Açıklanan verilere ne tepki vereceği merak edilen döviz kuru enflasyon rakamlarına tepkisiz kaldı. 

Sabah piyasada yatay seyirle başladıktan sonra yönünü yukarı çeviren dolar, yeniden 17,00 seviyesini aştı. Dolar şu sıralar yeniden 17 seviyesini bir tık altına inerek 16,96 liradan işlem görüyor.

Doların seyriyle ilgili gelişmeleri yakından takip eden ekonomist Remzi Özdemir ise dövizin bu saatten sonra ancak enflasyona endeksli bonoları piyasaya sürerek tutulabileceğini ifade etti.

Açıklanan enflasyon verilerine 'felaketin ahbercisi olarak ' yorumlamak gerekir diyen Özdemir, Merkez Bankası'nın artık doları frenleyecek bir enstrümanın kalmadığını dolayısıyla doalra yol verildiğini iddia etti.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.