Donald Trump'ın ortağı Y&Y güneyde villa yapacak

Donald Trump'ın ortağı Y&Y güneyde villa yapacak

Y&Y GYO, Yeşil İnşaat'ın Modernist projesine ortak olmaya hazırlanıyor. Yeşil İnşaat'ın Donald Trump'la yapacağı projelere ortak olmayı düşündüklerini söyleyen Y&Y Genel Müdürü Gökkaya, 2008'de Çeşme ve Bodrum'da, 50-60 milyon dolarlık 2 villa projesine b

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Yeşil İnşaat'ın, geçen yıl ABD'li ortağı Rudolph Younes'le birlikte İhlas GYO'yu satın alarak oluşturduğu Y&Y GYO(Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı), yapılanma sürecinin ardından yeni projelere start vermek için kolları sıvadı. Şirket, iştiraki olduğu Yeşil İnşaat'ın Beylikdüzü'ndeki 12 bin konutluk projesine ortak olmaya hazırlanıyor. Yeşil İnşaat Genel Müdürü Işık Gökkaya, Yeşil İnşaat ve Salamanca'nın Beylikdüzü Belediyesi'yle birlikte hasılat paylaşımı yoluyla yaptıkları Modernist projesinden belediyenin payına düşen konutlardan 38'ini aldıklarını belirtiyor. Gökkaya, "Modernist'te m2 birim fiyatları son derece cazip, bin 200 YTL'den başlıyor. Belediye hissesini nakde çevirmeyi düşünüyor. Ciddi bir karlılık gördüğümüz için bu fırsatı kaçırmak istemedik. 38 konutu m2 birim fiyatını bin YTL'den satın aldık" diyor.


Gökkaya'nın söylediğine bakılırsa 38 konutu alarak başlangıcı yapan şirket bununla yetinmek niyetinde değil. Gökkaya, projeden belediyenin payına düşen konutların tamamını satın almayı planladıklarını anlatıyor. Gökkaya'nın deyimiyle "bu sadece ısınma"  turu... Şirket, projeye yatırımcı değil doğrudan hissedar olarak girmeyi planlıyor. Gökkaya "Modernist projesinde Yeşil İnşaat'a yüzde 25-30 ortak  istiyoruz" diyor. Böyle bir ortaklığın olması durumda ise şirketin payına yaklaşık 3 bin 500 civarında konut düşecek. Trump Tower'la da ilgileniyoruz...


Gökkaya, Yeşil İnşaat'ın Donald Trump'la birlikte yapacağı projelere ortak olabileceklerinin sinyalini de veriyor. Bununla ilgili olarak "Yeşil İnşaat'ın her türlü projesine girme önceliğimiz ve avantajımız var. Bunu da kullanmayı düşünüyoruz. Donald Trump'la yapılacak projeler de buna dahil" şeklinde konuşuyor.


Gökkaya, Yeşil İnşaat'ın 2008'in başında Maslak-Zincirlikuyu hattında start vereceği ve 300 rezidanstan oluşacak 500-700 milyon dolarlık Trump Tower projesinde kendilerinin de yer alabileceğini belirtiyor. Gökkaya'nın söylediğine bakılırsa firma bu projeye Modernist projesinde olduğu gibi ortaklık şeklinde değil, yatırımcı olarak girmeyi planlıyor.


Bunun için farklı işbirliği modelleri uygulayabileceklerini anlatan Gökkaya, "Yeşil İnşaat'ın rezidans projesine finansal destek sağlayabiliriz. Deriz ki `satış rakamlarınızın en az yüzde 30-35 altında bize satış yaparsanız size destek olabiliriz' Örneğin böyle bir projede m2 birim fiyatı 3-4 bin dolar olacaksa m2'si bin 500 dolardan alırsak girmeyi düşünürüz" diyor.


"Yeşil İnşaat Donald Trump'la ticari ofis projesi de düşünüyor. Burada yer almayı düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorumuza ise Gökkaya, "Şu aşamada böyle bir düşüncemiz yok" şeklinde cevap veriyor. Gökkaya, Yeşil İnşaat'ın güneyde gerçekleştirmeyi planladığı golf resort ve otel projesine ise sıcak baktıklarını kendileri açısından karlılık gördüklerinde böyle bir projeye de girebileceklerini söylüyor. İkinci ev pazarına yönelecek...


Modernist projesiyle açılışı yapan Y&Y GYO'nun hedeflerinden biri ise ikinci ev pazarına yönelmek. Şirket, Yeşil İnşaat'tan bağımsız olarak güneyde tek başına yatırım yapmaya hazırlanıyor. İkinci ev pazarında çok büyük potansiyel gördüğünü söyleyen Gökkaya, Çeşme ve Bodrum'da villa projesi yapmak için arsa aradıklarını belirtiyor. En az 300-400 dönüm yer aradıklarından sözeden Gökkaya, "Dönüm başına bir tane villa gelecek şekilde en az 250-300 villalık projeler düşünüyoruz" diyor. Gökkaya, her iki projenin yatırım miktarının arsa dahil 50-60 milyon dolar değerinde olacağını belirtiyor. Projenin hedef kitlesinin yabancıların yanı sıra Türkiye'deki yatırımcılar da olduğunu kaydeden Gökkaya'nın söylediğine bakılırsa her iki proje 2008'in ilk yarısında start alacak. Villaların m2 fiyatının ise 2-2 bin 500 dolardan olması planlanıyor.


İlk etapta Modernist ve güneydeki iki projeye yoğunlaşacaklarını söyleyen Gökkaya, kısa ve orta dönemdeki hedeflerinden birinin C gelir grubuna büyük çaplı konut yapmak olduğunu da ifade ediyor. Arsa maliyetlerinin çok yüksek olduğu belirten, Gökkaya, bu tip projelere başlamak için kentsel dönüşüm projesinin çıkmasını beklediklerini vurguluyor.Kimse büyük kârlar beklemesin


Aynı zamanda GYODER(Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olan Işık Gökkaya, gayrimenkul sektörü hakkındaki sorularımızı da yanıtladı. Gökkaya, siyasi istikrarın devam etmesi durumda gayrimenkul sektörünün 2008'de tıpkı diğer yıllarda olduğu gibi büyümeye devam edeceğini belirtiyor. Gökkaya'ya göre K.Irak'a operasyonla ilgili yaşanacak gelişmeler de sektörün geleceği üzerinde oldukça etkili olacak.


Son yıllarda birçok kişinin gayrimenkul sektörünü yöneldiğini hatırlatan Gökkaya, "Bir-iki sene zarfında sektörde silkelenme yaşayacağız. Sektörden çekilmeler olacak. Bu işi yapan kurumsal firmalar kalacak" diyor. Maket üzerinden satış devrinin sona erdiğini söyleyen Gökkaya, "Artık kimse 2005-2006'daki gibi büyük karlar beklemesin" diyor.  Arsa maliyetlerinin inşaat firmaları çok zorladığını belirten Gökkaya Maslak-Zincirlikuyu hattını örnek göstererek, "Maslak Zincirlikuyu hattında arsa maliyeti toplam maliyetlerin yüzde 60'ların geçmiş vaziyette. Toplam maliyetin yüzde 60 arsa maliyeti olur mu?  Artık hem iyi bir lokasyonda hem de uygun bir fiyata arsa ve bulmak ve proje yapıp makul fiyata satmak mümkün değil" diyor.Asıl potansiyel C gelir grubunda...


Metrekaresi 2-4 bin dolar projelerde satışların durma noktasına geldiğini söyleyen Gökkaya, bu alandaki pazarın doyma noktasına ulaştığını düşünüyor. "Türkiye 17 milyon konut stoğu var. Bunun yüzde 65'inin değişmesi lazım. Bu değişecek konutlardan oturacakların büyük bir kısmı C gelir grubu" diyen Gökkaya, asıl potansiyelin C gelir grubunda olduğuna işaret ediyor.


Gökkaya, patlak veren suprime mortgage (riskli mortgage) kredilerinin gayrimenkul piyasasına etkileriyle ilgili olarak ise şunları söylüyor: "Riskli riskli mortgage kredilerinin dünyadaki yansıması çok önemli. Bunun sektöre etkisi henüz tam olarak belli değil. O mortgage kredilerini fonlayan hedge fonların performansların daha net olarak belli olmadı. Yıl sonuna doğru netleşir. Bunun asıl etkisini ancak o zaman görebileceğiz. O büyüklük belli olduktan sonra sektörün geleceğiyle ilgili birtakım şeyler söylemek daha doğru olacak."


Fiyatların AB ülkelerinin altında olmasından dolayı pek çok yabancı yatırımcı için Türkiye'nin cazip olduğunu söyleyen Gökkaya, birçok yabancı fonun yatırım yapmak için arayışta olduğunu da anlatıyor. Gökkaya, "Her hafta bir GYO'yu ziyaret ediyorlar. `150 milyon dolarlık bir yatırım yapmak istiyorum elinizde hazır ya da hemen başlayacağınız bir proje var mı?' diye soran birçok yatırımcı var" diyor.     n


 


Gökkaya, İstanbul'da C gelir düzeyine yönelik büyük çaplı konut projeleri yapmayı planladıklarını söylüyor .


Sermaye artırımına gidiyor...


Borsada yer alan GYO'lar arasında bulunan Y&Y'nin hisselerinin yüzde 70'i halka açık. Şirketin geri alan hisselerinde ise Engin Yeşil ve Rudolph Younes'in yüzde 15-15 ortaklığı bulunuyor. Hedeflerinin ilk üç GYO arasında yer almak olduğunu belirten Işık Gökkaya, 2-3 ay içinde kayıtlı sermaye tavanlarını artıracaklarını da belirtiyor. Gökkaya, "Amacımız 35 milyon YTL olan kayıtlı sermaye tavanımızı 2-3 yılda 400 milyon YTL'ye çıkartmak" diyor.
TEZBAN GEBETAŞ/TEK BORSA

pus