27 / 06 / 2022

Dubai Cityscape'te en çok 3. Havalimanı'nı sordular!

Dubai Cityscape'te en çok 3. Havalimanı'nı sordular!

Emlak Konut GYO, Dubai’de gerçekleştirilen Cityscape Global 2017’ye 50 projesi ile çıkartma yaptı. Fuarda Türkiye’nin tanıtım ofisi gibi çalışan Emlak Konut GYO, Arap yatırımcıların en çok Türkiye’deki çılgın projelerle ilgili sorularına muhatap oluyor.
Dubai’deki Cityscape Global 2017 Fuarı’nı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2012’de çıkarılan Kentsel Dönüşüm yasasının ‘Depreme Hazırlık Yasası’ olarak yeniden yasalaşacağını açıkladı. Bakan Özhaseki, yeni yasa ile yılda 500 bin konutun yenileneceğini ifade etti. Özhaseki,“ Şu an İstanbul’da ilk etapta ele alınması gereken 600 bin riskli yapı var. Depreme Hazırlık Yasası’nı Bakanlar Kurulu’na sunduk, ardından Meclis’ten geçmesini bekliyoruz. KHK ile de bu yasa çıkabilir. Yasa ile bina bazlı değil alan bazlı dönüşüm planlıyoruz. Dönüşüm şöyle olacak; İller Bankası ve Dünya Bankası’ndan ilk yılda 20 milyar TL kredi açacağız. Bu kredi, üç yıl geri ödemesiz ve faizsiz olacak. Belediyeler proje üretecek. Biz de belediyelere binaları yaptığı süre boyunca, faizsiz kredi sağlayacağız. Vatandaş da müteahhitle anlaşıp gelirse, aynı imkanı sağlayacağız. Bina tamamlanınca da parayı geri alacağız. Burada devlet, faiz yükünü üstlenecek” dedi.


YABANCI 77 BİN TAŞINMAZ ALDI

Ctiyscape’de Türk stantlarını gezen Bakan Mehmet Özhaseki, Emlak Konut standında Genel Müdür Murat Kurum ile Artaş İnşaat standında ise Süleyman Çetinsaya’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fuara katılan yabancı şirketlerin yöneticileri tarafından da yoğun ilgiyle karşılanan Özhaseki, “Buraya Türk firmalarının çalışmalarını yakından görmeye geldik. Mütekabiliyet yasası çıktığı 2012 yılından itibaren, yabancı uyruklu gayrimenkul alan kişi sayısı 160 bin civarında. 77 bin 750 ev, iş yeri ve arsa satın aldılar” dedi.


KÖRFEZ’DE ARABULUCUYUZ

Gayrimenkul alarak vatandaşlığa müracaatta bir artış olduğunu dile getiren Bakan Özhaseki “İçişleri Bakanlığı bunu inceliyor. Yurt dışından gelecek tahsilli, bilgili insanları alma gayreti var dünyada, bu gayret bizde de var” dedi. Özhaseki, Türkiye’nin Körfez ülkelerinin arasında arabuluculuk yaptığını da belirterek, bunun ticareti olumsuz etkilemediğini söyledi. Özhaseki, geçen yıl Birleşik Arap Emirlikleri ile 9.1 milyar dolarlık iş yapıldığını anlatan Özhaseki, bu yıl ise rakamın 8,7 milyar dolar olduğunu ifade etti.


En çok 3. havalimanını sordular

Emlak Konut GYO, Dubai’de gerçekleştirilen Cityscape Global 2017’ye 50 projesi ile çıkartma yaptı. Fuarda Türkiye’nin tanıtım ofisi gibi çalışan Emlak Konut GYO, Arap yatırımcıların en çok Türkiye’deki çılgın projelerle ilgili sorularına muhatap oluyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum fuara gelen yabancı yatırımcıların özellikle üçüncü havalimanını merak ettiğini belirterek, “Türkiye konumu itibarıyla bölgesinde cazibe merkezi. Yabancılara Türkiye’deki projeleri anlatıyoruz. Kanal İstanbul’u Çanakkale Köprüsünü, hastane yatırımlarını soruyorlar. Özellikle de üçüncü havalimanı ile ilgili çok sayıda soru geliyor” dedi.


Kurum, konut satışlarının yüzde 10-15’ini yabancılara gerçekleştirdiklerini belirterek, bu oranın yılın bazı dönemlerinde yüzde 20’lere kadar çıktığını söyledi. Cityscape gibi fuarların fırsat olarak gördüklerini dile getiren Kurum, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde iletişim ofisleri açarak direk satış yapacaklarını kaydetti. Bu konuda Başbakanlık Yatırım Ajansı ile birlikte çalışacaklarını ifade eden Kurum,


“İlk olarak Dubai’den başlamayı planlıyoruz” diye konuştu.


RİVA’DA KARAR GÜNÜ


Türkiye’deki projeler hakkında da bilgi veren Kurum şunları söyledi: “Kayabaşı’nda Kuzey Yakası projemizi hayata geçiriyoruz. 700 milyon liralık bir yatırım. Ayrıca Florya’da, Nişantaşı’nda ve Ankara’da yerlerimiz var. Riva’da ise imza için son gün 13Eylül. 3 teklif de hâlâ bizim için geçerli” Kurum, Anadolu’daki projelere de ilgili olarak da satışlardan memnun kaldıklarını ifade etti.Yeni Şafak / Emine AÇAR