Dubai'de 25 milyar dolar pazar yarattı

Dubai'de 25 milyar dolar pazar yarattı Dubai'de 25 milyar dolar pazar yarattı

Rixos'un sahibi Tamince'nin Dubai'deki oteli için tüm malzemeyi Türkiye'den götürmesi, ihracatta yeni fırsat çıkardı.


TİM Başkanvekili Büyükekşi, bu uygulamayı yayarak 25 milyar dolarlık pazar yaratacaklarını söyledi

RİXOS otellerinin sahibi Fettah Tamince, Türk inşaat sektörünü krizden kurtaracak önemli bir projenin lideri oldu. Dubai'de yaptığı otelde kullanılacak olan inşaat malzemelerinin tamamını Türkiye'den getiren Tamince böylece yurtdışı müteahhitlik projelerinde Türk malı kullanılmasının önünü açmış oldu. TİM Başkanvekili Mehmet Büyükekşi 2 ay önce Tamince'nin Dubai'deki projesini ziyaret ettiklerini belirterek `Fettah Bey'in, orada yaptığı otelde tamamen Türk inşaat ürünleri kullanıyor. Böylece de oteli Türk ürünleri showroom'u haline getiri-yor. Otelin perdesi, halısı hepsi Türk malı olacak' dedi.

TİM DEVREYE GİRDİ

TÜRK müteahhitlerinin yurtdışında aldığı projelerde Türk malı kullanması ile ilgili çalıştıklarını söyleyen Büyükekşi, `Bu projenin ilk ayağı Fettah Bey'in oteli oldu. Türkiye Müteahhitler Birliği ve diğer örgütlerle de görüşme yapacağız' dedi. Türkiye'de Four Seasons Oteli'nde de hep Türk malı ürünlerin kullanıldığını söyleyen Büyükekşi `Bu otelde de turistlere tamamen Türk malı kullanıldı deniliyor' dedi. TİM'in başlattığı bu projenin önemi Türk müteahhitlerinin yurtdışında aldığı işlerin büyüklüğünde saklı. Türk müteahhitler bu yılın ilk yarısında yurtdışından 20 milyar dolarlık iş aldı. 2008 için 25 milyar dolarlık hedef belirleyen müteahhitler bu hedeflerine daha ilk 6 ayda yaklaşmış oldular. Bu da Türk inşaat sektörünün önüne 25 milyar dolarlık bir pazarın açılması anlamına geliyor.


Dubai'de 4 milyar $'lık projesi var

DUBAİ'DE 2 milyar dolarlık projenin içinde yer alan Fettah Tamince'yi, bu ülkede yatırıma `El Maktum Ailesi' ikna etti. Veliaht El Maktum'un şirketi Zabeel Investment ile Dubai'de ortaklık kuran Tamince, `projeyi üreten, inşa eden ve işleten olarak' yer alacağı 700 milyon dolara mal olan Ottoman Palace'ı Kasım 2008'de açmaya hazırlanıyor. Dubai'de Rixos olarak 4 otel kuracaklarını söyleyen Tamince, The Palm Jumeiranh'da Ottoman Palace'ın yanı sıra bir de Belek'teki Rixos Premium'un benzerini inşa edeceklerini açıkladı. Tamince, Palm Deira'da da yer alacaklarını belirterek, 4 milyar dolarlık projelerin bazılarında `yatırımcı' olarak bulunacaklarını ve iki yıl içinde başlayacaklarını söyledi.


The Palm Jumeiranh dünyanın önde gelen konsept projelerinden. Birçok futbolcu ve sinema sanatçısı projeden villa almak için sıraya girdi. Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, dünyanın birçok ülkesinde otel projeleriyle tanınıyor.

Star