Dumankaya'nın Fikirtepe'de birinci ada yıkımları başladı!

Dumankaya'nın Fikirtepe'de birinci ada yıkımları başladı!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesinin marka firmalarından birisi olan Dumankaya İnşaat ilk adasında prosedürleri tamamlayarak yıkıma başladı. Dumankaya İnşaat bu adasında imza sürecine hızlı başlamış ancak, FİKENTDER'in katkılarıyla bitirebilmişti.
Dumankaya inşaat dün ilk adasında yıkıma başladı. Bakanlığın yeni uygulaması ve resmi prosedürleri yıkımın gecikmesinde en önemli etken olduğu iddia edilmekte. 


Firma yetkililerinden aldığımız bilgilere göre imzaların yüzde yüz bitmesi sonrasında yapılması gereken, ada tevhid işlemleri ve bazı diğer prosedürler adanın bir yıl önce boşaltılmasına rağmen yıkımın geç başlamasına sebep oldu. 


Bu prosedürün uygulanması ve Bakanlıktan yıkım izninin alınması için geçen zaman, vatandaşlarda bıkkınlık oluştursa bile yıkımın başlamasıyla sevince dönüştü. Dumankaya'nın yıkımına başladığı bu ilk adada evlerini boşaltmasına rağmen, bazı vatandaşların kiralarını alamadığına veya eksik aldıklarına dair iddialar da mevcut.


Daha öncesinde kalan son imza bahanesi ve Dumankaya inatçısı olarak basına yansıyan Hüseyin Üzümcü'nün FİKENTDER Derneği 'nin aracılığıyle anlaştırılmasıyla yüzde 100 ada bütünlüğü sağlanmıştı. Bu bütünlüğün sağlanması ile yıkımın başlaması beklenirken bakanlığın yeni uygulaması süreci uzattı. Tüm bu zaman aşımına rağmen, Dumankaya İnşaat en sonunda Projesi ve avanı hazır olan Fikirtepedeki birinci etap için dünden itibaren ilk kepçeyi vurmuş oldu.


Dumankaya İkinci adasında belirsizlikler devam ediyor !

Dumankaya İnşaat'ın birinci adasında yıkım işlemleri başlamasına rağmen, kalan bir kaç parsel yüzünden sürecin tamamlanamış olması bahanesiyle boşaltım ve yıkım belirsizliği ikinci adasında devam etmekte. Bu adada imzaların ne zaman tamamlanacağı, boşaltım ve yıkımın ne zaman başlanacağı hakkında her hangi somut bir veri bulunmamakta. Bu belirsizlikler vatandaşları umutsuzluğa itmekte.


Artık yıkıntı ve döküntüler arasında yaşamaktan bıkan ikinci adada arsa sahibi vatandaşlar da bir an önce kendi adalarında boşaltmaların yapılıp projenin başlamasını istiyor ve bu doğrultuda Dumankaya İnşaat'tan tebligat bekliyorlar.Fikirtepe Haber