18 / 08 / 2022

Trabzon Çömlekçi'de yıkımlar başladı!

Trabzon Çömlekçi'de yıkımlar başladı!

Trabzon sakinlerinin uzun süredir beklediği Çömlekçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Proje dahilinde 2. Etap kentsel dönüşüm çalışmalarında yıkımlar başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi kent genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Çömlekçi Kentsel Dönüşüm 2. Etap projesi dahilinde yıkım çalışmaları başladı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin 2’inci etap yıkım çalışmaları hakkında bilgi almak için şantiyeye ziyarette bulundu.

2 yılda büyük mesafe katedildi

İncelemelerin ardından açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, tarihi bir ana şahit olduklarını dile getirerek “Sosyal etkileri bakımından çok önemli bir alandayız. Çömlekçi, Trabzon’umuzun kadim bir mahallesi. Bu şehir burada çömlekçi dükkanlarının çok yoğun olduğu zamanları da yaşadı. Fakat daha sonra bir takım sebeplerle burası eskidi ve yapı stoğu itibarıyla da bütünüyle yenilenmesi gereken, sosyal dokusu itibarıyla da dönüşmesi gereken bir alan haline geldi. Buranın geçmişi 2010 yıllarının başlarına dayanır. Kararlar alındı. Özellikle son 2 yıl içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız,  TOKİ  Başkanımız, Milletvekillerimiz ile İl Başkanlığımız çok ciddi bir irade gösterdi ve büyük mesafe katedildi. Bu projede bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ve değerli TOKİ Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Hak sahiplerine ödemeler yapıldı

Çömlekçi Projesi’nin 2 etaptan meydana geldiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Şehrin doğusundaki 2.3 hektarlık alanda, 1’inci etabın geçtiğimiz yıl projesi bitti ihalesi yapıldı ve yüklenicisi işe başladı. Temel seviyesine de gelindi. Şimdi de 2’nci etaba başladık. 1’inci etaba göre daha geniş bir alan ve burada özellikle Trabzon’da önem arz eden oteller bölgesinin yıkımına hafta sonu itibarıyla başlamış olduk. Burada yaklaşık 51 parsel var. Altmışa yakın bina kamulaştırıldı. Hak sahiplerinin paraları ödendi ve boşaltıldı. Güneye doğru da devam edecek ve bu alanı bütünüyle yıkıp, buranın da bir taraftan hazırlanan projesini tamamlayarak yeni halini inşa etmeye başlayacağız” şeklinde konuştu. 

Trabzon Çömlekçi de yıkımlar başladı!

2023'ün sonunda başka bir Çömlekçi gelecek 

Çömlekçi'de mahalle kültürünü devam ettirmek istedikleri söyleyen Zorluoğlu, “Burada bir taraftan mahalle dokusunu yaşatmak bir taraftan da tescilli yapıları koruyarak bölgeye ayrı bir değer katılmasını sağlamak istiyoruz. Hem Trabzon’un ticaretine hem de bu tarihi Çömlekçi Mahallesi’nin tekrar oluşmasına zemin olacak çok önemli bir projeyi hayata geçireceğiz. İnşallah 2023’ün sonuna geldiğimizde burada bambaşka bir Çömlekçi’yi yaşayacağız. Bu önemli çalışma Trabzon’umuz için hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi. 

İsim değişikliğine gerek yok 

Çömlekçi Mahallesi'nin isminin değiştirebileceğine yönelik iddiaları da yanıtlayan  Başkan Zorluoğlu, “Esasında burası ismini öyle boş yere almış bir yer değil. Çömlek işi yapanların bulunduğu bir mahalleydi. Bence gayet hoş. Kadim bir mahalle ve hep Çömlekçi Mahallesi olarak bilinir. Dolayısıyla buranın isminin değişmesinin çok da gerekli olduğunu ben şahsen düşünmüyorum” dedi. 

Trabzon Çömlekçi de yıkımlar başladı!

Trabzon değerlenecek

İnceleme ziyaretine katılan AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu ise, “Trabzon’un artık kanayan yarası haline gelmiş, fiziki yıkımından çok sosyal etkileri bakımından çok önem arz eden, halkımızın beklediği Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 2’nci etabının yıkımında bulunmaktayız. Trabzon’un ve şehir merkezinin güzelleşmesi açısından baktığımızdan Trabzon’umuza değer katacak çok önemli bir proje. Bu projede emeği geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız başta olmak üzere Trabzon Büyükşehir Belediyemize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Burada irade gösterip projeyi hayata geçirme noktasında gayretleri bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımıza da teşekkürlerimi iletiyorum” açıklamasında bulundu.

Trabzon Çömlekçi kentsel dönüşümde son durum!