Dünya Bankası'nın pandemide Türkiye'ye desteği 1.5 milyon dolar!

Dünya Bankası'nın pandemide Türkiye'ye desteği 1.5 milyon dolar!Dünya Bankası, 2021 mali yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından kaynaklı sağlık, ekonomik ve sosyal etkilerle mücadele içi 5 kritik kalkınma projesi için Türkiye'ye toplam 1,5 milyar dolarlık finansal destek sağlandığını belirtti.


Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, bankanın 30 Haziran tarihinde sona eren 2021 mali yılında Türkiye'de insanları ve şirketleri koruma ve iklim değişikliğine karşı direnci artırma gündemine odaklanıldığı belirtildi.

Sputniknews'de yer alan habere göre; açıklamada, söz konusu dönemde bankanın Türkiye'ye 5 kritik kalkınma projesi için sağladığı finansman desteğinin toplam değeri 1.5 milyar doları bulduğu belirtildi.

Finansal desteğin bir dizi teknik ve politika tavsiyesi ve analitik çalışma ile sağlandığına dikkati çekerek, 2021 yılında alınan yeni kredi onaylarıyla Türkiye'de 23 projeyi desteklemek üzere sağlanan aktif kredi portföyünün 7 milyar doları aştığı belirtildi.

Dünya Bankası

'Türkiye'de verimli bir 2021 mali yılı geçirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz'

Y​​​​​​eni mali yıl için hazırlanan finansman projelerine de değinilen açıklamada, jeotermal geliştirme, kentsel dayanıklılık, entegre su koruma, tarımsal gıda değer zincirlerinde iklime duyarlı ve rekabetçi büyüme, Türkiye'de dağıtık güneş fotovoltaik panellerinin yaygınlaştırılması,  İzmir  depremi sonrası yeşil, dayanıklı ve kapsayıcı yeniden inşa gibi projelerin hazırlık çalışmalarının devam ettiği, bu projeler için henüz bir kredi anlaşması imzalanmadığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, şunları kaydetti: "Bir yandan Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik kalkınma hedeflerine ve güçlü iklim değişikliği gündemine katkıda bulunurken, aynı zamanda Türk halkını Kovid-19 ve mülteci krizi karşısında desteklemek için Türkiye'deki birçok paydaş ve kalkınma ortağının yanı sıra Hükümetle de yakın iş birliği içinde çalıştığımız verimli bir 2021 mali yılı geçirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yeni bir mali yıla başlarken bu başarıyı daha da ileri seviyelere çıkarmayı sabırsızlıkla bekliyoruz."

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye iki kredi!