08 / 08 / 2022

Türkiye'de üç yılda 1.5 milyon konut dönüşecek!

Türkiye'de üç yılda 1.5 milyon konut dönüşecek!

Türkiye'de dönüştürülmesi gereken 6.7 milyon konut bulunuyor. 2023'e kadar 300 bini İstanbul'da olmak üzere 1.5 milyon konutun dönüşümü yapılacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke genelinde olası deprem risklerini değerlendirerek, tüm Türkiye'de kentsel dönüşümü tamamlamak amacıyla çalışmaları hızlandırdı. Türkiye'de bugün dönüştürülmesi gereken konut sayısını 6.7 milyon olarak belirleyen bakanlık, 2023'e kadar 300 bini İstanbul'da olmak üzere 1.5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştirecek. 

685 BİN RİSKLİ YAPI

Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre; riskli yapı tespiti için bin 292 kurum ve kuruluşu lisanslandıran Çevre Bakanlığı, ülke genelinde 685 bin bağımsız birimin ise riskli yapı olduğunu belirledi. Bu kapsamda bir yandan kentsel dönüşüm projelerini hızlandıran bir yandan da güçlendirme çalışmaları yapan bakanlık, kentsel dönüşümün bir stratejiye bağlı olarak yapılması için 20 şehirde kentsel dönüşüm strateji belgelerini tamamlarken, 2021'de 25 yeni şehirde daha kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak. 

Bakanlık dönüşüm projeleri özel hesabının ihdas edildiği 2012'den bu yana, başta kurumsal ve bireysel kira yardımı, faiz desteği, kamulaştırma ve dönüşüm uygulamaları olmak üzere yaklaşık 20 milyar TL destek sundu. 

24 MİLYON KİŞİ

Bakanlık bugüne kadar gerçekleştirdiği denetimlerle 1999 sonrası yapı denetim kanununda yaptığı değişikliklerle birlikte tam 24 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda güven içinde oturmasını sağladı. Devam eden inşaatların da tamamlanmasıyla bu rakam 35 milyon olacak. 

İSTANBUL DÖNÜŞÜYOR

Kentsel dönüşümde önceliği İstanbul'a veren bakanlık, Ataşehir'de ilan edilen 65 riskli alanda 117 bin riskli yapıyla ilgili güçlendirme ve yeniden inşa çalışmalarına devam ediyor. Gaziosmanpaşa, Üsküdar, Ataşehir, Maltepe, Ümraniye, Bağcılar, Güngören Tozkoparan, Eyüpsultan, Başakşehir, Beyoğlu Sütlüce ve Hacıhüsrev'de dönüşüm konutlarını hızla inşa etmeyi sürdüren bakanlık, sadece Esenler'de 60 bin dönüşüm konutu yapıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında ise Kâğıthane, Zeytinburnu ve Beyoğlu Okmeydanı'nda deprem dönüşüm konutlarının temelleri atılırken, bu konutlarında seneye tamamlanması planlanıyor. 

DÖNÜŞÜM STRATEJİ BELGESİ

Bakanlık 2023'e kadar 81 ilin dönüşüm strateji belgesini hazırlamayı planlarken, Bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Kilis, Elazığ, Malatya, Ağrı, Bursa, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kocaeli, Kütahya, Ordu, Sakarya, Manisa, Aydın ve Bilecik'te kentsel dönüşüm strateji belgeleri hazırlandı. 

İstanbul'da depremde hemen yıkılacak 36 bin bina var!

İstanbul Anadolu Yakası'na kentsel dönüşüm müjdesi!

Murat Kurum: Depreme karşı İstanbul'da seferberlik başlattık!