Murat Kurum: 5 yılda 1.5 milyon konut dönüştürülecek!

Murat Kurum: 5 yılda 1.5 milyon konut dönüştürülecek!

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "5 yılda 1.5 milyon konut dönüştürülecek" dedi.


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir otelde gerçekleştirilen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, basına kapalı yapılan toplantıdan sonra açıklama yapan Murat Kurum, kadim şehir Şırnak'ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını belirtti.

Murat Kurum, Şırnak'ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Şehircilik vizyonu" çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

- "Bugün hepimiz yeni Şırnak'ı konuşuyoruz"

Bugün de yapılan toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını belirten Bakan Kurum, şunları söyledi:

"Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak'ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak'ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne'de, Muğla'da, Antalya'da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak'ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz."

"Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin 155 konut yapımı başlatıldı ve bu konutların 2 gün sonra tamamını vatandaşımıza teslim etmiş olacağız. Vatandaşlara hem kira hem de taşınma yardımı verdik. 573 milyon lira da bu süreçte vatandaşımıza kira ve taşınma yardımı olarak ödenmiştir. Bunun dışında 518 iş yeri, 9 cami, 6 taziye evi, 16 okul, 112 kilometre içme suyu hattı, 83 kilometre de kanalizasyon işi yapılmış ve vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur. Bu işlerin toplam maliyeti 6 milyar liradır." diye konuşan Bakan Kurum, çok kısa zamanda terörün izlerini yok edecek çalışmaların yapıldığını, vatandaşın hizmetine sunulduğunu belirtti.

Murat Kurum, terör olayları sebebiyle Şırnak'tan daha önce göç yaşandığını aktararak, artık projelerin bitmesiyle, kentteki yaşam kalitesinin yükselmesi sebebiyle tersine göçün başladığını belirtti.

Şırnak'taki nüfusun hem şehir merkezinde hem de ilçe ve köylerde artmaya başladığına işaret eden Kurum, bunun önemli bir süreç olduğunu söyledi.

- "Hem dünyaya hem terör örgütüne Şırnaklı hemşehrilerimiz bir mesaj verdi"

"Bu süreçte hem dünyaya hem de terör örgütüne Şırnaklı hemşehrilerimiz net bir mesaj verdi. Burada, bu bölgede kalkınmayı, turizmi canladıracak her türlü adımı da yine kararlı bir şekilde atmaktayız." şeklinde konutşan Murat Kurum, bugün artık şehrin 
kültürel, sportif faaliyetlerin, etkinlerin yapıldığı, Cudi'de yamaç paraşütü gerçekleştirilen bir il haline geldiğini söyledi.

Murat Kurum, artık gidilmedik hiçbir nokta, mezra kalmadığına dikkati çekerek, vatandaşların kentte mutlu ve huzurlu şekilde yaşadığını söyledi.

Bakanlık olarak Şırnak'a hizmeti sürdürdüklerini anlatarak, bu projeler tamamlandığında Şırnak'ın çok daha güzel, çok daha yaşanabilir bir hale geleceğini dile getirdi.

- "120 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi'ni projelendiriyoruz"

Millet Bahçeleri Projeleri kapsamında da Şırnak'ta çalışmalar yürütüldüğünü belirten Murat Kurum, "Şırnak'ta Gazipaşa Mahallesi'ndeki 120 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi'ni projelendiriyoruz. İnşallah aralık ayı içerisinde  TOKİ  ihalesini yapacak, önümüzdeki yıl da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Cizre ilçesinde de 180 bin metrekarelik alanda bir Millet Bahçesi'ni Cizre'mize kazandıracağız." dedi.

- "Tarihine yakışır bir şekilde surlarımızı ihya etmiş olacağız"

Murat Kurum, Cizre'deki tarihi surlara değinerek, surları korumak için etrafında bulunan koruma bandı içinde kalan vatandaşları sağlam ve güvenli konutlara taşımak, onların rızasıyla bu dönüşüm sürecini yönetmek istediklerini söyledi.

Bu çerçevede hem Valilik hem de Cizre Kaymakamlığı ve Belediyesi ile bir proje gerçekleştirdiklerini dile getiren Bakan Murat Kurum, "Vatandaşlarımızı yapmış olduğumuz rezerv konutlara taşımak suretiyle Cizre Surlarını koruma bandına açacak bir projeyi de inşallah hayata geçirmiş oluyoruz. Burada yaklaşık 300 vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımız yapmış olduğumuz rezerv konutlara taşıyarak, tarihine yakışır bir şekilde surlarımızı ihya etmiş olacağız." şeklinde konuştu.

Şırnak merkezde otogar inşaatının 29 Eylül tarihinde  ihalesinin yapılacağını, yaklaşık 7 milyon tutarındaki projeye Bakanlığın yüzde 50'sine hibe yüzde 50'sine de kredi olmak suretiyle destek olduğunu dile getiren Kurum, vatandaşın yaşam kalitesini yükseltecek şehir içi ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak 4 otobüsü belediyeye hibe ettiklerini belirtti.

Kurum, artık Şırnak'ta vatandaşın belediye araçlarıyla ulaşımlarını konforlu ve klimalı bir şekilde karşılayabileceğini belirterek, bu kapsamda da şehrin ihtiyacını giderecek adımı da atmış olacaklarını söyledi.

Cizre'de Nuh Peygamber türbesi etrafında bir çevre düzenlemesi projesi gerçekleştirildiğinid dile getiren Murat Kurum, belediyeye destek olduklarını belirtti.

- İstanbul'daki deprem

Murat Kurum, Marmara Denizi'nde Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde yaşanan depreme ilişkin olarak şöyle konuştu:

"Deprem, terör kadar tehlikeli. Bu konuda bugüne kadar çok önemli çok ciddi adımlar attık. Daha atmamız gereken ve yapmamız gereken birçok proje var. Bakanlık olarak önümüzdeki 5 yıllık süre içinde 1,5 milyon konutun acil şekilde dönüşümü noktasında bir hedef ortaya koyduk. Bu projenin merkezi de İstanbul'dur. Hemen hemen her ilçemizde bir projemiz var ve acil öncelikli dediğimiz alanların dönüşümünü sağlama noktasında çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. İstanbul'da bütün ekiplerimizle çalışma yürütüyoruz. Enkaz altında can aramak, vatandaşımızı aramak istemiyoruz. Bu noktada her türlü işbirliğine hazırız. Her türlü projeye verilecek destekleri yapmaya hazırız. İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz."

Yapılan toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İller Bankası (İLBANK) Genel Müdürü Yusuf Büyük, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik ile kurumların temsilcileri katılım gösterdi.

 

Okmeydanı'nda kentsel dönüşüm için ilk kazma Kasım'da vuruluyor!