Dünya’da konut fiyatları yükseliyor!

Dünya’da konut fiyatları yükseliyor!Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, devam eden pandemi sürecine rağmen başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere dünya genelinde  otuza yakın şehirde konut fiyatlarının yüzde 10 nun üstünde yükseldiğini değerlendirdi...


Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, devam eden pandemi sürecine rağmen başta İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  olmak üzere dünya genelinde  otuza yakın şehirde konut fiyatlarının yüzde 10 nun üstünde yükseldiğini değerlendirdi...

Geçtiğimiz yıl dünya üzerinde gelişmekte olan ve gelişmiş bir çok şehirde konut fiyatlarında gözle görülür artış yaşandı. Pandemiye rağmen, yatırımcıların güvenli liman arayışının da etkisiyle dünya genelinde gayrimenkule olan ilgi sürüyor. Dünyadaki 45 küresel şehirdeki konut fiyatlarını izleyen endeks yükselirken, Avrupa başkentlerindeki gerileme dikkat çekti.

Dünya’da konut fiyatları yükseliyor!

Londra merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank'in 56 ülkedeki konut fiyatlarını analiz ederek hazırladığı Global Konut Fiyat endeksi 2020 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına göre Türkiye, 2019'un son çeyreği ile 2020'nin son çeyreği arasındaki yüzde 30’luk artışla endeksin zirvesinde yer aldı. Türkiye'de gayrimenkul fiyatları üst üste üçüncü çeyrekte de dünyada en hızlı artan ülke oldu. Endekse göre dünyada 150 şehir arasında İzmir,  Ankara  ve İstanbul, fiyat artışında ilk üç sırada yer aldı. Rapora göre, ev fiyatları küresel olarak yıllık büyüme endeksi 2020’de yüzde 4,7 ye yükseldi. Dünyada 30 şehirde yıllık fiyat artışı yüzde 10 üzerinden gerçekleşti. Dünya gayrimenkul pazarında gelişmekte olan şehirler arasında en yüksek artış oranıyla Ankara’da yüzde 29.4, İzmir’de yüzde 27.9 oranında artış yaşandı. yüzde 26,4 lük artışla Yeni Zellanda’nın  Aucland şehri dördüncü sırada yer alırken, St. Petersburg yüzde 25,4 ilk beş içerisinde yer alıyor.  Konut fiyatları özellikle gelişmiş ve gelişen ülkelerde pandemi döneminde rekor bir yükseliş gösterdi artışta birçok ülkede koronavirüsle mücadele kapsamında açıklanan ekonomik destek paketlerinin yanı sıra daha fazla insanın evden çalışmaya başlamasıyla satın alım biçimlerinde yaşanan değişimin payı bulunuyor.  

Dünya’da konut fiyatları yükseliyor!

Bu dönemde pandemi önlemleri  sonucunda alıcı talebi kısıtlamalar nedeniyle büyük ölçüde ülkelerin kendi içerisinde kaldı. Ülkemizde ev fiyatlarının yükselmesinin temel sebebi olarak dövizin yükselmesini gösterebiliriz. Dövizin yükselmesiyle artan enflasyon oranı doğal olarak ev fiyatlarına da yansıyor. Diğer yandan inşaatta kullanılacak malzemelerin ve işçilik giderlerinin artması yeni konut fiyat artışını önemli ölçüde etkiliyor. Buna rağmen gelişmekte olan ülkelerde gayrimenkul daha hızlı değerleniyor  ve en önemli talep gören yatırım aracı olma özelliğini koruyor. Küresel kentler konut endeksi raporuna göre dünya genelinde 150 şehirde konut fiyatları 2019'da yüzde 3.2 oranında artış yaşanırken 2020'de ortalama yüzde 5.6 oranında artış gerçekleşti. Avrupa ülkeleri arasında Lüksemburg, Stockholm ve Copenhagen şehirlerinde Amerika kıtasında ise Ottawa, Phoenix, Montreal, Hamilton ve Seattle’de konut fiyat artışları yüzde 10 üzerinde gerçekleşti. 
 

Gayrimenkul sektöründe hareketlenme başladı!