Dünyadaki Mortgage krizi Türkiyedeki mortgage piyasasını nasıl etkiler?

Dünyadaki Mortgage krizi Türkiyedeki mortgage piyasasını nasıl etkiler?

Geçtiğimiz hafta finans piyasaları oldukça hareketli günler geçirdi. Bunun nedeni yurtdışı piyasalarda mortgage kaynaklı krizin olmasıydı.Yani ABD'de yüksek riskli mortgage kredilerinin geri dönmemesi nedeniyle finansal piyasalarda yaşanan krizdi. Bu kriz, merkez bankaların piyasaya likidite sağlaması ile geçici bir tedbir alınarak durduruldu sayılır. Ancak hala dünya piyasalarındaki kırılganlık devam etmekte ve krizin atlatılması için, faizlerin düşürülmesi gereklidir. Ayrıca yurtdışında mortgage kredilerinden kaynaklanan sıkıntılardan, ekonomimizin dışa bağımlı olması ve yabancı payının yüksek olması nedeniyle, bu durumdan yabancıların hareketlerine bağlı olarak etkilenebilinir diyebiliriz.

Her ne kadar içeride siyasi ve ekonomik koşullarımızda bir sorun görünmese bile yurtdışı kaynaklarla önümüzdeki günlerde bu dalgalanmaları sık sık yaşayacağımızı düşünüyorum. Yurtiçi ve yurtdışı piyasalardan da kötü ve iyi haberler gelmeye devam edecektir. Ama kötü haberin algılanması daha derin olacaktır. Bu durumda konut piyasasını nasıl etkileyecek diye baktığımızda; mevcut durumdan dolayı 2007 yılı sonuna kadar arada bir küçük çaplı dalgalanmalar ile devam edecektir diyebiliriz. Bunun da konut alımlarını olumsuz yönde etkileyeceğini, yatırımcıların konut alım taleplerini bir süreliğine ileri bir tarihe atacaklarını bekliyorum. Ayrıca bu süre zarfında parası olan yatırımcıların da bu gelecek haberlere verilecek tepkilerle bir miktar sermayelerini artırma düşüncesinde olacaktır kanısındayım.

Konut kredilerine bu durum nasıl yansıyacaktır sorusuna gelince; Konut kredi faiz oranlarında aslında geçtiğimiz hafta yukarı yönde bir hareket yaşanması kesin gözü ile bakılıyordu. Fakat Cuma günü FED' in açıklaması, döviz piyasalarının aşağıya çekilmesi ve piyasaların bir miktar durulması ile bu hareketi bir süreliğine erteledi. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde konut kredisi faiz oranlarında yukarı yönde bir hareket olacağını düşünüyorum.

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin bu taleplerini ertelememesini, kredilerini bir an önce kullanmalarını öneririm. Döviz kredisi kullananların ise paniğe kapılmamasını ve şu an için dövizdeki bu hareketliliğe bağlı olarak acele karar almamalarını tavsiye ederim.

barisyilmazkaya@emlakkulisi.com