Dünya'nın en önemli 100 jeoparkından biri Türkiye'de!

Dünya'nın en önemli 100 jeoparkından biri Türkiye'de! Dünya'nın en önemli 100 jeoparkından biri Türkiye'de!

Manisa, şimdi de Kula ilçesindeki jeopark alanıyla dünya turizm pazarına girdi. Manisa'daki Kula Volkanik Jeopark Alanı, UNESCO ve Avrupa Jeoparklar Ağı tarafından dünyanın 99. jeopark alanı olarak tescillendi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


İlk insana ait olduğu düşünülen ayak izleri, Tarzan'ı, mesir macunu ve bereketli topraklarıyla Manisa, şimdi de Kula ilçesindeki jeopark alanıyla dünya turizm pazarına girdi.


UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kula Volkanik Jeopark Alanı'nın, kısa süre önce İtalya'da düzenlenen 12. Uluslararası Avrupa Jeopark Konferansı'nda, dünyanın en prestijli jeoparkları arasında olmaya hak kazandığını belirtti. 


Kula Volkanik Jeoparkı'nın, Avrupa ve UNESCO Küresel Jeopark Ağı'na dahil edilmesiyle geçmişin ayak izlerinin korunması açısından çok büyük bir adım atıldığını dile getiren Kazancı, "Bu listeye giren ve Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası'nı alan önemli mirasımız sayesinde, hem turizmin farklı alanlarında hem de ülkemizin sahip olduğu zenginliklerin gelecek kuşaklara aktarılması anlamında güzel gelişmeler yaşanacak" dedi. 


Türkiye'nin, uluslararası camia tarafından kabul edilen ve önerilen ilk jeoparkı olan Kula Volkanik Jeoparkı'nın, 300 kilometrekarelik bir alanı kapsadığını anlatan Kazancı, "Kula Belediye Başkanımız Selim Aşkın ve diğer yetkililerle katıldığımız konferanstaki başarı sonucunda ülkemiz, turizm alanında yeni bir değerini daha dünyaya tanıtma fırsatı buluyor. UNESCO ve Avrupa Jeoparklar Ağı tarafından dünyanın 99. jeopark alanı olarak tescillenen Kula Volkanik Jeopark Alanı, önümüzdeki günlerde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak" diye konuştu. 


AA

pus