ECA'nın doğduğu yer kentsel dönüşüm için yıkılacak

ECA'nın doğduğu yer kentsel dönüşüm için yıkılacak

Dragos'taki kentsel dönüşüm projesi, sanayicileri de bir araya getirdi. Bölgede fabrikası ya da yönetim binası bulunan şirketler ile şahıslar çalışmaları hızlandırmak ve itici güç olmak için bir dernek çatısı altında buluştu

İstanbul Maltepe Yalı Mahallesi Kentsel Yenileme Derneği'ni kuran 26 üye, Dragos'taki arsa sahiplerinin yüzde 85'ini temsil ediyor. Başkanlığını Elginkan Grubu'na bağlı Eke İnşaat şirketinin teknik müdürü Oktay Keten'in yaptığı derneğin amacı bu alanda imar hakkını bir an önce elde etmek. Dernek Başkanı Oktay Keten, derneğe üye olmayan arsa sahiplerinin de toplantıları kaçırmadığını belirterek, "Hepimiz işbirliği içindeyiz. Projeyi sıcak tutarak uygulamanın bir an önce başlamasını ve zaman kaybetmeden imar haklarını almak istiyoruz" diyor.
2 yıl sonra yıkılacak
Elginkan Holding şirketlerinden ECA'nın kurulduğu yerin Maltepe olduğunu, bu durumun oradaki gayrimenkulleri daha anlamlı kıldığını ifade eden Keten, şöyle devam ediyor: "Fakat her şeyin bir sonu var. Şimdi daha güzel yapılar için çalışacağız. Yönetim binalarının bir kısmı Maltepe'de. 46 dönümlük bir alandan söz ediyoruz. En iyi arazi kullanım çalışmasını yapmak istiyoruz."
Şahıs arazileri 314 bin metrekare
Kamuya ait alanlarla 1 milyon metrekareye çıkan alanda şahıs ve şirketlere ait alanın 314 bin metrekare civarında olduğunu kaydeden Keten, tüm bölgenin yüzde 40'ının konutlara, yüzde 5'inin ofislere, yüzde 30'unun ticari mülklere ve geri kalan kısmının da alışveriş merkezleri ile kültür alanlarına ayrılacağını söylüyor. Keten, emsalin 1.5 olarak verilmesi durumunda toplam 500 bin metrekarelik bir inşaat alanından söz edileceğini belirtiyor.
1 ay içinde yarışmaya açılıyor
Dragos Sanayi Alanları Kentsel Yenileme Proje Alanı için danışma kurulu hazır. Proje alanında uygulama 1/5000 ölçekli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi onaylı 'Maltepe E-5 Güneyi Nazım İmar Planı' ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planına uygun olarak yapılacak. Sonuçlar yarışma yolu ile belirlenecek. Oktay Keten'in belirttiğine göre, danışma kurulu şu anda hazır. Yakında bir jüri oluşturulacak ve 1 aya kadar yarışma ilanla duyurulacak. 2 ay sonuçların belirlenmesi sürecek. 1 yıl sonra da imar hakkının alınması planlanıyor. Yarışmayı kazanan grup veya kişilere miktarı henüz belirlenmeyen bir de ödül verilecek.
Trenle nostalji seferleri başlayacak
Dernek Başkanı Oktay Keten, Dragos'taki kentsel dönüşüm projesinin en çarpıcı bölümlerinden birini de şöyle anlatıyor: "Oluşturulacak yerel merkez öncelikle Maltepe ve yakın çevresinde yaşayan nüfusa hizmet edecek. Yapmak istediğimiz sadece konut, alışveriş merkezi, otel yapmak değil. Dragos'a farklı unsurlar da kazandıracağız. Bu arsanın doğusunda Dragos tepesi ve Bülbül deresi; kuzeyinde TCDD Doğu banliyö hattı; batısında mevcut konut alanları, Ziya Gökalp Caddesi ve güneyinde ise Turgut Özal bulvarı sahil yolu ile Marmara denizi bulunuyor. Eski Mülki Müdafa İskelesi'ne giden bu yolda tren yolu hala korunuyor. Orada nostolji havasını solutmak için sahile ring seferler başlatılması da planlanıyor."