09 / 08 / 2022

Eczacıbaşı ABD'nin aldığı köklü Türk şirketi bünyesine katmak için anlaşmaya vardı

Eczacıbaşı ABD'nin aldığı köklü Türk şirketi bünyesine katmak için anlaşmaya vardı

Eczacıbaşı, 2012 yılında ABD'li Amgen şirketine satılan ve adı Gensanta olarak değişen Türk ilaç şirketini satın aldı. Türkiye'nin önde gelen şirketleri arasında yer alan firma mevcut hizmetlerine devam edeceğini bildirdi. İşte ayrıntılar...Eczacıbaşı, ABD’nin önde gelen ilaç şirketlerinden Amgen’in sahip olduğu Gensenta’nın yüzde 99,96 hissesini 135 milyon dolara satın alacak. Eczacıbaşı, ABD'li Gensenta'yı satın alara stratejik öneme sahip bir adım attı.

Eczacıbaşı, ilaç sektöründe yaptığı Gensenta satın almasıyla Türkiye ve dış pazarlarda önemli oyuncu olma yolunda iddialı bir adım daha atıyor.. Eczacıbaşı'nın satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayından sonra nihayete erecek.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Gensenta satın almasıyla sağlık alanında önemli bir yatırım yaptıklarını söyledi.

Gensanta'nın yüzde 99,96 hissesini 135 milyon dolar bedelle satın alan iş adamı Bülent Eczacıbaşı "Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmayı ilke edindik. Bu girişimle hem Türkiye hem de dış pazarda geniş ürün yelpazesi ve farklı tedavi alanlarındaki yenilikçi ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı düşünüyoruz. Gensanta'nın ilaç ve biyobenzer ilaçların üretimi, ilaç hammaddesi üretimi ve sağlık alanında ihracat yetkinliklerini portföyümüze katarak, yerli üretimin gücüne güç katacağız" dedi.

ABD'li firma Amgen, Gensenta’nın satışı sonrası Türkiye’deki faaliyetlerin süreceğini ve hastalara hizmet etmeye devam edileceğini bildirdi.

Eczacıbaşı, sağlık alanında Gensenta satın alma anlaşmasıyla modern teknoloji ile üretilen ilaçları, yeni ve kapsamlı çözümleri hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok ülkede toplum sağlığının hizmetine sunmaya devam edecek.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.