Eczacıbaşı'ndan Rusya'ya 20 milyon avroluk yatırım

Eczacıbaşı'ndan Rusya'ya 20 milyon avroluk yatırımEczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Rusya'da Vitra karo üretim tesisinin temelini, düzenlenen törenle attı.


Moskova'nın 100 kilometre kuzeyinde bulunan Serpuhov bölgesinde kurulan tesisin temel atma törenine, Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Halil Akıncı, Serpuhov Belediye Başkanı Aleksandr Viktoroviç Şestun, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı Ahmet Yamaner ve fabrikanın inşaatını yapan "Baraş" şirketiyöneticisi Akın Baraş katıldı. Ahmet Yamaner, törende yaptığı konuşmada, 2010 yılında üretime geçmesi planlanan tesiste porselen karo üretimi yapılacağını belirterek, Serpuhov bölgesinin Rusya'da en yüksek tüketime sahip olan Moskova bölgesine yakınlığı nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Türk "Baraş" inşaat şirketi tarafından inşa edilmekte olan tesisin yıllık üretim kapasitesinin, başlangıçta 1,7 milyon metrekare olmasının planlandığını ifade eden Yamaner, fabrikaya toplam 20 milyon avroluk yatırımyapılacağını kaydetti. Büyükelçi Akıncı da, Rusça yaptığı konuşmada, küresel kriz döneminde Rusya'ya yatırım yapmaya karar veren Eczacıbaşı şirketini cesaretinden dolayı tebrik ederek, Rusya da dahil olmak üzere tüm dünyada insanların iştençıkarıldığı bir dönemde Türk şirketinin Rusya'da yeni iş sahası açmasının sonderece takdir edici bir durum olduğunu söyledi.

"TARKAN, RUSYA'NIN HALK SANATÇISI GİBİ"

Serpuhov Belediye Başkanı Şestun da konuşmasında, Türk üretimi karoürünlerinin kalitesinin, Rusya'da çok popüler olan İtalyan ve İspanyol karolarından daha aşağı seviyede olmadığını belirterek, "Rus hava limanlarından Rus parlamentosunun çok affedersiniz tuvaletlerine gittiğimde hep Vitra ürünleriyle karşılaşıyorum. Böyle bir dünya devinin bölgemizde fabrika kurma kararı gurur verici" dedi. Türkiye'nin Rusya'ya çok yakın bir ülke olduğunu belirten Şestun, "Benher yıl 4 çocuğum ile birlikte tatilimi Türkiye'de yapmayı tercih ediyorum. Mesela Tarkan, Rusya'nın adeta bir halk sanatçısı haline geldi. Türk şarkılarını dinlemek bizim için çok hoş. Aynı şeyler ABD, Japonya, Kore veya diğer ülkeleriçin söylenemez" diye konuştu.Açılış konuşmalarının ardından yetkililer, fabrika temeline ilk harcıdöktüler. Yamaner, törenlerden sonra yaptığı açıklamada, dünya genelinde küresel kriz yaşandığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Bizim bu yatırımımız uzun bir süre önce karar verdiğimiz yatırımdır.Rusya'da da birtakım işlerin geri gideceğinin bilincindeyiz. Ancak, Rusya'nın nüfusu ve milli geliri göz önüne alındığında yaptığımız yatırımın doğruluğuna inandığımızdan inşaatımıza devam edeceğiz. Burada kuracağımız fabrikanın temel ihraç hedefleri Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri olacak. Genellikle Kazakistan, Ukrayna, Belarus temel pazarımız olacak."