Çukurova Balkon

Edirnedeki Büyük Sinagogun bahçesinde kurban kesildi!

Edirnedeki Büyük Sinagogun bahçesinde kurban kesildi!

Musevi cemaati için önemli bir ibadethane olan Edirne’deki Büyük Sinagogun restorasyon çalışmalarını üstlenen firma sahibi, sinagog bahçesinde kurban kesti


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Uzun yıllar terk edilmiş bir görünüme sahip sinagogun restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 3 milyon 700 bin liraya ihale edilerek, Memiş Murat’a ait firmaya verildi.

Firma sahibi restorasyon sırasında herhangi bir aksilik yaşanmaması için sinagogun bahçesinde kurban kesti. Firma sahibi Memiş Murat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa’nın 3. büyük sinagogunu yeniden ayağa kaldırılacağını belirterek, restorasyonun tamamlanmasının ardından Türkiye’nin hoşgörüsünün de bir kez daha dünyaya deklare edileceğini söyledi.

Her zaman bir işe adım atarken kurban kestiğini anlatan Murat, 2012 yılında Büyük Sinagogun restorasyon işleminin tamamlanmasının ardından Edirne’nin 3 dini kucaklayan bir hoşgörü kenti görünümüne bürüneceğini bildirdi.

Bu arada sinagogu gezen AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Suiçmez de firma sahibinden çalışmalar hakkında bilgi alarak, başarılar diledi.

-AVRUPA’NIN 3. BÜYÜK SİNAGOGU-

Bir Osmanlı başkenti olan Edirne’de dini ve insani hoşgörünün simgelerinden olan Büyük Sinagog, 1905 yılında yaşanan ve "Harik-i Kebir" (Büyük Yangın) olarak isimlendirilen yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine Padişah 2. Abdülhamit’in fermanıyla yapılarak, 1907’de ibadete açıldı.

Fransız mimar France Depre tarafından Viyana Sinagogu örnek alınarak projelendirilen yapının büyük bir bölümü aradan geçen süre içinde tahrip oldu.

Trakya Üniversitesi’nin geçmiş dönemde restorasyonunu üstlenerek kültürel amaçlı kullanma isteğine sıcak bakılmasının ardından üniversiteye tahsis edilen bina Yahudi cemaatinin tepkisi üzerine yeniden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti.
AA