29 / 06 / 2022

Ekonomik büyümenin lokomotifi konut üretimi!

Ekonomik büyümenin lokomotifi konut üretimi!

Farilya Asia'nın projesinin Satış ve Pazarlama Direktörü Arman Özver, Türkiye‘nin bu yıl yaşadığı siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen inşaat sektörünün 2017 yılını oldukça başarılı geçirdiğini söyledi. 

Ufuk İstanbul Mesken tarafından hayata geçirilen Farilya Asia'nın Satış ve Pazarlama Direktörü Arman Özver, Türkiye‘nin bu yıl yaşadığı siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen inşaat sektörünün 2017 yılını oldukça başarılı geçirdiğini dile getirerek, yılın ilk yarısında yüzde 6,4 büyüyen sektörün, üçüncü yarıda yüzde 18,7 büyüme kaydederek 2018 için ciddi bir umut  gösterdiğini söyledi. Armağan Özver, inşaatına devam etmekte oldukları Farilya Asia projesine ise yerli yatırımcının yanı sıra Ortadoğulu yatırımcıların da yoğun ilgisi olduğunu söyledi.

 

2017'de Türkiye‘nin büyümesine katkı sağlayan sektörlerin başında inşaat ve imalat sanayinin geldiğini belirten Farilya Asia Satış ve Pazarlama Direktörü Arman Özver, 2017'nin ilk yarısında inşaat harcamalarının 252,6 milyar TL olarak gerçekleştiğini, bu rakamın 2016'nı ilk yarısına kıyasla cari fiyatlarla yüzde 32,5 yükseldiğini söyledi. İlk yarı itibariyle sektörel büyümenin yüzde 6,4 olduğunu dile getiren Özver, 3.çeyrekteki büyümenin ise yüzde18,7 oranını yakalayarak önemli bir başarı elde edildiğini dile getirdi.

 

2017'de halihazırda Ufuk İstanbul Mesken firmasının Pendik‘in en hızlı değerlenen bölgelerinden olan Kaynarca‘da Farilya Asia projesini hayata geçirdiğini belirten Özver, projeye yerli yatırımcının yanı sıra Ortadoğulu yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Özver, metro durağına komşu konumu ile özel bir proje olan Farilya Asia‘da çoğu panoramik Marmara denizi manzarasına sahip toplam 379 adet konut olduğunu, projeyi 2018'in Haziran ayında tamamlayacaklarını belirtti.

 

Sektörü konut inşaatı sürüklüyor

 

İnşaat sektöründe büyümenin ağırlıklı olarak konut geliştiricileri tarafından sağlandığını belirten Özver, alışveriş merkezleri, ofisler, konaklama tesisleri,  sanayi binaları ve lojistik depoları gibi ticari binalardan oluşan konut dışı inşaat faaliyetlerinde ise durgunluğun gözlendiğini belirtti. Konut dışı binalarda alınan yapı ruhsatlarının geçen yıla göre kıyasla biraz azaldığını belirten Özver, ekonomideki   iyileşme ile birlikte konut dışı inşaat yatırımlarında da hızlı bir canlanma olacağını umduklarını dile getirdi.