29 / 06 / 2022

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını indirmesi, müteahhitleri cesaretlendirdi. Konut üreticilerinden 18 yeni proje geliyor...Kamu bankalarının faiz indirim kararları yatırım aşamasında da etkisini gösteriyor. Konuta gelen taleple stoklarını eritmeye başlayan gayrimenkul üreticileri bir yandan yeni arazi arayışına çıkarken bir yandan da var olan arazilerinde yeni projeler geliştirmek için çalışmalara başladı. 1,5 ayda 8 müteahhit 18 yeni proje planladıklarını söyledi.

Arka arkaya atılan ekonomik önlem adımları her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de meyvelerini veriyor. Kamu bankalarıyla başlayan ve daha sonra Emlak konut GYO kampanyasıyla satış hızı yakalayan ve kasaya taze para girişi sağlayan müteahhitler yatırımlar için heveslendi.

Yeni Şafak'tan Mine Açar'ın haberine göre; son 1,5 ayda 8 müteahhit yeni projelere başlayacaklarını belirtti. Her birinin dile getirdiği projelerin toplamında 18 yeni proje geliştirileceği öğrenildi. Bu 18 projede konut yatırımlarının yanısıra öğrenci evlerine de yer veriliyor. İki firma öğrenci evlerine ağırlık vermeyi planlıyor. Büyük arazileri belli bir konseptle planlayan ve kendi evini kendi yapmak isteyenlere olanak sağlayan farklı trendler de dikkat çekiyor.

ÇALIŞMALAR HIZLANDI

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli, şirketlerinin bu yıl içinde Sarıyer Maden, Emirgan, Bulgurlu ve İstinye olmak üzere 4 yeni projeye başladığını belirtti. Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, cesaretle yeni projeleri gündeme aldıklarını ifade etti. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım iki kentte karma proje üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Lens Yaşam Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu, Kurtköy’deki ikinci Lens Yaşam projesine başlayacaklarını dile getirdi. 

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

NEF ESKİ KONSEPTE YENİLERİNİ EKLİYOR

Novu markalı yurt inşaatlarına yenilerini ekleyecek olan Nef, Sütlüce ve Kağıthane’de iki yeni Novu için çalışmalara başladı. İstanbul dışında Anadolu şehirlerinin potansiyelinin de yüksek olduğuna dikkat çeken Nef Yönetim Kurulu başkanı Erden Timur, Eskişehir, Yalova, Kocaeli ve Sakarya gibi lokasyonlarda yurt ve konut projeleri geliştirmek üzere olduklarını belirtti. Nef City 82 markası ile araziler de geliştiren şirket, Kırşehir Kaman’da Hirfanlı Barajı’na sınır imarlı arsa satışı gerçekleştiriyor. Ege taraflarında ve  İzmir  çevresinde de yerleri bulunduğunu söyleyen Timur, İstanbul’a yakın lokasyonlarda da planlama yaptıklarını belirtti. Müşteriler satın aldıkları arsaların üzerine isterlerse mobil olacak şekilde, isterlerse geleneksel şekilde konutlarını yapabilecek. 

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

BİR ÖĞRENCİ EVİ DE KALYON İNŞAATTAN

Geçen yıl Üsküdar’da hayata geçirdiği Nevbahar Üsküdar projesiyle konut sektörüne giren Kalyon İnşaat, konut sektöründe yeni bir projeye başlayacağını açıkladı. Kalyon İnşaat’ın gayrimenkul alanında bir diğer yatırımı ise yeni havalimanı bölgesinde yapılacak. Beykoz’da hayata geçirmeyi planladıkları yeni projeleri hakkında bilgi paylaşan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve GYODER’in yeni başkanı Mehmet Kalyoncu, “70 bin metrekarelik alanda yapılacak projemiz konut, öğrenci evi ve sağlık tesislerinin yer alacağı yeni karma proje olacak. 5-6 katlı binaların olacağı bu projemiz pandemi sonrası oluşan yeni konsepte uygun olarak tasarlanacak. Geliştirmeye başladığımız bu projemizi 2021 yılının başında satışa sunmayı planlıyoruz” diye konuştu. Ayrıca İstanbul’da yeni havalimanı bölgesinde eğlence ve eğitim üzerine bir proje üzerine çalıştıklarını vurgulayan Kalyoncu, “Bu projeler için 300 milyon avroluk bir yatırım planladık. 3 yıl boyunca bu projeler üzerinde çalışacağız” dedi. 

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

DAP YAPI 4 PROJEDE 5 BİN KONUT PLANLADI

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, hükümetin ve Merkez Bankası’nın attıkları faiz adımları ile üreticilerin yeni yatırımlar için cesaretlendiğini söyledi. 2020-2021 için 4 projede 5 bin konutluk ruhsat çalışmasına başladıklarını aktaran Yılmaz, “İlk yatırımımız bin 200 bağımsız birimden oluşan ve satışına başladığımız Çekmeköy. Nişantaşı projesi için de çalışmalar devam ediyor bu yıl başlamayı planlıyoruz” deiye konuştu.

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

EGE YAPI KONUT VE OTEL YAPACAK

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, 2020 yılı için planladıkları ruhsat aşamasındaki Çekmeköy ve Hasköy projelerine yılın son çeyreğinde başlayacaklarını dile getirdi. Çekmeköy’de inşa edilecek şirketin ikinci projesi yatay mimari esasıyla yapılacak dairelerden oluşacak. Hasköy’de ise otel, konut ve ticari ünitelere yer verilecek karma bir proje yapılacak.

Ekonomik destekler müteahhitleri harekete geçirdi!

Düzce’ye 1 milyarlık yatırım

Algün İnşaat, Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün, Düzce’ye 5 yeni projesiyle yaklaşık 1 milyar TL yatırım hedeflediklerine dikkat çekti. Algün, “Düzce’ye 25 yıldır Alg-Conscturctions imzasıyla kalıcı değer katmaya çalışıyoruz. Geçmişte iki büyük deprem yaşayan Düzce’nin yeniden inşasında ve fiziki yapılanmasında Algün Ailesi olarak köklü çalışmalara imza attık. Projelerimizi şekillendirirken Düzcelileri refahını, huzurunu ve konforunu temel aldık. Düzce, yaklaşık 30 km’lik sahil şeridinin yanı sıra Yedi Göller, Efteni Gölü, Topuk Yaylası, Kardüz Yaylası, Güzeldere ve Samandere Şelaleleri, Melençayı gibi doğa harikalarının yanı sıra İstanbul ve Ankara’ya 2’şer saatlik mesafesi ile gayrimenkul yatırımı adına birçok avantaja sahip. Biz de yatay mimari, sağlıklı ve yeşil yaşam alanları ile su temalı 5 yeni projeyle yaklaşık 1 milyar TL yatırım hedefliyoruz. Herkesi A kalite yaşamaya Düzce’ye davet ediyoruz” diye konuştu.

Türk müteahhitler 127 ülkede 400 milyar dolarlık proje üstlendi!

Konutta fahiş zamlar, yatırımcıları arazi satışına yönlendirdi!