Ekonomiler nereye koşuyor?

Ekonomiler nereye koşuyor?Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci "Ekonomiler nereye koşuyor?" başlıklı yazıyı kaleme aldı. İşte Kireçci'nin ekonomi ile ilgili yazısı...


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci "Ekonomiler nereye koşuyor?" başlıklı yazıyı kaleme aldı. İşte Kireçci'nin ekonomi ile ilgili yazısı...

Ekonomiler nereye koşuyor?

1) Altının onsu 1.587 dolar. Petrol fiyatları geriledi. Borsalar çöktü. Bitcoin ve kripto/sanal paralarda yüzde 50'lik düşüş yaşandı. Yükselmesi gereken tek enstrüman olan altının düşmesi son derece şaşırtıcı. Birileri insanlıkla dalga geçiyor.

2) Dünya genelinde yatırımda ezber bozuluyor. Yeni bir ekonomik düzene geçişin hazırlığı bunlar. Sadece ekonomik düzen mi? Değil. Yeni insanlık düzenine geçiş. Bu konuda Abdullah Çiftçi'nin yazdıklarını okuyun. Videolarını izleyin.

3) Bildiğimiz tüm ezberler bozulacak. Resmen insanlığın finans ve ekonomi alanındaki bilgi birikimi ile dalga geçen bir akılla karşı karşıyayız. Bu akıl insanları yatırım açısından sıfıra çıkarmaya kararlı. Sağ gösterip sol vuruyor. Sol gösterip sağ vuruyor.

4) Bu durumlarda yapılacak en ölümcül hata pozisyon değiştirmektir. Geçmiş krizlere baktığımızda zararda olanlar pozisyon değiştirdiğinde zararı katlamışlar. Bu hataya düşmemeye çalışın. Elinizdeki yatırım enstrümanı ne olursa olsun satmadığınız sürece zararınız realize olmaz.

5) Yapılacak en büyük yanlış piyasada oluşturulmak istenen algıya kapılıp elinizdekileri satmaktır. Kısa vadede kazançlı çıksanız da orta ve uzun vadede yanlış yaptığınızı kendiniz de göreceksiniz.

6) Bu düşüşler sonsuza kadar sürmez. Bir yerde dip yapar. Dipten sonra mutlaka geri yükseliş yaşanır. Unutmayın: Yatırım yaptığınız enstrümandaki büyük oyuncular ölmedi:) Batmadı:) Amaçları elinizdekileri ucuz fiyattan sattığınızda toplamak. Gelecekteki artıştan kazanç sağlamak.

7) Bugün finans piyasalarında yaşadığımız savaş küreselcilerle ulusların savaşı. Bu savaşın finanstaki raundlarını şimdiye kadar küreselciler kazandı. Bundan sonraki raundları kimin kazanacağı belli olmaz.

8) Merkez bankalarının sahipleri her ne kadar küreselciler olsa da ipler devletlerin elinde. Devlet yönetimleri merkez bankalarını piyasaya para pompalamaya zorluyor. Zorlamaya devam edecek.

9) Devletler bu savaşı kaybederse sonları geleceğinin farkında. Milletlerin biteceğinin farkında. Savaş daha fazla şiddetlenebilir. Savaşın şiddetini gördüğünüzde panik yapmayın. Sakin olun. Büyük resmi kaçırmayın. Gözünüz büyük resimde olsun.

10) Öldürmeyen yara güçlendirir. Sağlam duvar sallanır ama yıkılmaz. İnsanlık yara alıyor. Almaya devam edecek. Ama bu yara insanlığın kaybedeceği anlamına gelmez. Bu savaşın kazananı insanlık olacak.

11) Böyle dönemlerde ekranlardan uzak durun. İyi bir yatırımcı sağlıklı karar almak için ekrandan hep uzak durmalı. Ama böyle dönemlerde ekrana ender bakmalı. Ekranların psikoloji bozduğu dönemdeyiz:)

12) Temeli sağlam bir yatırım enstrümanı eninde sonunda hak ettiği fiyatı fazlası ile görür. Fiyatlar eski seviyelerinin de üzerine çıkar. Rahat olun. Endişeye kapılmayın. Panik yapmayın.

Dolar ve altın çok mu kazandırdı?

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın