18 / 08 / 2022

Ekrem İmamoğlu'ndan Validebağ Korusu açıklaması!

Ekrem İmamoğlu'ndan Validebağ Korusu açıklaması!

İstanul'un Üsküdar ilçesi Acıbadem'de bulunan Validebağ Korusu'nda 21 Haziran tarihinde start verileceği duyurulan rehabilitasyon projesine karşı mahalleliler nöbet tutmaya başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'da koruya giderek, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.İstanul'un Üsküdar ilçesi Acıbadem'de bulunan Validebağ Korusu'nda 21 Haziran tarihinde start verileceği duyurulan rehabilitasyon projesine karşı mahalleliler nöbet tutmaya başladı. 

Sözcü Gzetesi'nde yer alan habere göre; Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri, proje ile korunun imara açılacağına vurgu yaptı. Dosyada incelemelerde bulunan İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından, 25 Haziran'da karar belirtildi, yürütme durdurması kararı alındı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı, 6 gündür “koru nöbeti” tutan vatandaşları ziyaret etti. 

Ekrem İmamoğlu ndan Validebağ Korusu açıklaması!

“AMACIMIZ; KORUNUN GELECEK NESİLLERE KALMASI”

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, 354 bin metrekare büyüklüğe sahip korunun savunmasına ilişkin yaklaşık 23 senedir devam ettirdikleri hukuki sürece ilişkin açıklamalarda bulundu.

21 Haziran tarihinden bugüne nöbet tuttuklarını dile getiren Belgin, 2018 yılında alan için İBB'ye, “Millet Bahçesi” projesi hazırlatıldığını dile getirdi.

Belgin, korudaki projeyi “Yarın, öbür gün, ‘Gördüğünüz gibi, ortada SİT falan kalmadı, aslında koru bile kalmadı. Buyurun; buraya rezidans, şuraya da AVM yapalım' noktasına getirmek için bütün bunların yapılmak istendiğini düşünüyoruz ama 5 sene sonra ama 10 sene sonra” diye açıkladı. 

Validebağ Savunması aktivisti Durna Şahin ise, bölge halkının çevre, ekoloji, doğa ve korunun yaşatılmasıyla ilgili konularda oldukça duyarlı davrandığını dile getirdi. Şahin, “Ekrem Başkan'ın seçilmesinin öncesinde, burası İBB'den alınıp, Üsküdar Belediyesi'ne tahsis edildi. Üsküdar da burayı, kamusal alanları aslında ticarileştirmek istiyor. Doğayı, ekolojiyi yaşatma bakış açısıyla bakmıyorlar” şeklinde konuştu. 

Korunun korunması için gerçekleştirdikleri ve farklı disiplinlerden akademisyenlerin de katılım gösterdiği çevrimiçi forumlar sonucunda hazırladıkları raporu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na sunan Şahin, “Hak ve hukuksal olarak İBB'nin ve sizin üzerinize düşen görevler neyse, bunu sonuna kadar kullanmanızı isteriz. Bilin ki; bölge halkı da İstanbul halkı da sizin yanınızda olacaktır. Biz, doğanın ve korunun yaşatılmasını istiyoruz” dedi. Mahalle sakini Hikmet Durukanoğlu da bu konuda İBB'nin ne yapacağını öğrenmek istediklerine dikkat çekti. 

KURMAYLARINI YANINA ALDI

Validebağ sözcülerinin sözlerini dinleyen İmamoğlu, İBB Hukuk Müşaviri Eren Sönmez'i, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün'ü ve İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Başkanı Emrah Şahan'ı yanına çağırdı. 

Bölge halkının Validebağ Korusu'ndaki çabalarını taksir ettiğine vurgu yapan Ekrem İmamoğlu, “Burada ortaya konan korumacı tavır, İstanbul’un her yerinde vatandaş sorumluluğu olarak konmalıdır. Kurumların da vatandaşımızın bu tarz tavırlarını -bırakın yok saymayı- sürecin bir parçası haline getirip, ortak karar alma mekanizmasını en güçlü bir şekilde de ortaya koyma zorunluluğu vardır. Biz, böyle bakıyoruz sürece” diye konuştu.

İmamoğlu, Sönmez ve Akgün'den, kendilerindeki kurumsal bilgileri Validebağ Gönüllüleri'ne aktarmalarını talep etti.

Ekrem İmamoğlu ndan Validebağ Korusu açıklaması!

“YASAL SÜREÇTE YANINIZDA OLACAĞIZ”

İlk sözü alan İBB Hukuk Müşaviri Sönmez, koruya ilişkin dava süreçlerini yakından izlediklerini vurgulayarak, Validebağ Gönüllüleri Derneği'ye bu konuda iletişim halinde olduklarına dikkat çekti. “Son olarak, imar planlarına karşı açılmış bir dava var; yürütmeyi durdurma kararı da verildi. O, henüz İBB'ye resmi olarak tebliğ edilmedi. Tebliğ edildikten sonra da iletişim halinde olacağımızı belirtmek isterim” diyen Sönmez, “İBB'nin geçmiş dönem yönetimi, o davada Validebağ Gönüllüleri'nin karşısında davaya müdahil olmuştu. Biz, o müdahillikten çekildik. Bundan sonraki yasal süreçte, Başkanımızın talimatları yanınızda olacağız”  ifadelerini kullandı. 

“İBB'NİN ONAYINI ALMAK ZORUNDALAR”

Konuya ilişkin teknik bilgileri aktaran İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Akgün ise, gelinen hukuki noktada, İBB'nin onayı bulunmadan, koruda ekolojik dengeyi bozacak hiçbir uygulamanın yapılamayacağını ifade etti. 

Gürkan'ın sözleri üzerine araya giren Ekrem İmamoğlu, Gürkan'a, “O zaman şöyle diyebilir miyiz? Kanunun ve planların bize verdiği yetki ile burada, bizden izin almadan, bizim onayımıza sunulup onayımızı almadan hiçbir imalata girilemez. Onu mu anlıyorum” diye sordu.

Gürkan'ın Ekrem İmamoğlu'na verdiği cevap şu oldu: 

“Onun da yürütmesi durmuş durumda. Bir yandan ‘Millet Bahçesi' projesi de durduğu için, şu anda bir uygulama yapmak mümkün değil.”

İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Bu mevzuda, sizlerle ve bizlerle makul bir zeminde konuşmaya, tartışmaya ve bir yön bulmaya çalıştığı sürece, bizim en sağlıklı ortağımız kimse, bizim karşımızda değildir. Buna Üsküdar Belediye Başkanı da dahildir, Üsküdar Belediye Meclisi de dahildir, bütün siyasiler de dahildir. Çevre Bakanı da dahildir” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI DÜŞÜNÜP, DOĞRU BİR KARAR ALALIM”

Süreci toplumsal barışla sonuçlandırmanın önemli olduğuna dikkat çeken Ekrem İmamoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

-Bu, süreçte taviz veren taraf olacağız anlamına gelmiyor. Doğruyu, onlara da anlatabilmek anlamına geliyor. Benim bu konulardaki kararlılığımı, belki en iyi sizler biliyorsunuz. Kararlı olacağız ama bir yandan da uzlaşmaya, konuşmaya ve süreci bir arada yönetebilmeye çalışma zorunluluğumuz var.

-Çünkü, hep beraber yönetiyoruz. Bazen yetki birine geçiyor, bazen öbürüne geçiyor. Günün sonunda benim önerim şu: Burada, çok kıymetli bir süreç yöneten gönüllü arkadaşlarımız var. En büyük çıkarımızı savunuyorlar. Zaten yapmanız gerekeni yapıyorsunuz. İPA aracılığıyla, vatandaşla iş birliği süreciyle -ama mekânsal ama çevre ama eğitim- politikalar üretme merkezimiz var.

-İPA moderatörlüğünde, hızlıca sizlerle beraber yaptığınız çalışmaları sürecin içine katan, bir nihai teklif oluşturulsun. Bu teklif kime? Bize. İBB'ye. Bu teklifi, bize olduğu gibi, Üsküdar Belediyesi'ne, Şehircilik Bakanlığı'na; hatta buradan sonucu, bizzat kendim, Şehircilik Bakanı'na ve yetkililerine sunayım.

-Buraya katılacak başka arkadaşlarımız olacak. Park Bahçeler Daire Başkanlığımız var. İSKİ var. Başka başka ne varsa… Günün sonunda sakin olun. Derin nefes alalım. Sağlıklı düşünelim. Sağlıklı düşünce sonrası doğru bir karar alalım.

Validebağ Korusu’ndaki proje için mahkemeden dur kararı!

Validebağ Korusu'nda yapılacak proje için tepkiler büyüyor!