12 / 08 / 2022

Validebağ Korusu'nda yapılacak proje için tepkiler büyüyor!

Validebağ Korusu'nda yapılacak proje için tepkiler büyüyor!

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve birinci derece doğal ve tarihi sit alanı olarak tescillenmiş Validebağ Korusu’nda hayata geçirilmesi planlanan projeyi istemeyen ve yapılmaması için nöbet başlatan vatandaşlar konuya tepki göstermeyi sürdürüyor.İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan ve birinci derece doğal ve tarihi sit alanı olarak tescillenmiş Validebağ Korusu’nda hayata geçirilmesi planlanan projeyi istemeyen ve yapılmaması için nöbet başlatan vatandaşlar konuya tepki göstermeyi sürdürüyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Tuğba Özer'in haberine göre; Validebağ Korusu’na yapılmak istenen projeye karşı nöbet tutan vatandaşlar çimlerin biçileceği ve koruya polisin gireceğinin duyumlarının alınmasının ardından Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri tarafından yapılan çağrıyla nöbetin dördüncü gününde yeniden toplandı. 

Sabah erken saatlerde Adile Sultan Kasrı'nın önünde bir araya gelen vatandaşlar, konuyla ilgili konuştu. Vatandaşlar, koruda hiçbir müdahele yapılmasına izin vermeyeceklerine yeniden dikkat çekti. 

Validebağ Korusu nda yapılacak proje için tepkiler büyüyor!

Saatlerin ilerlemesiyle koruya polis ekiplerinin ve çok sayıda işçinin gelmesinden sonra Üsküdar Belediyesi ile gerçekleştirilen görüşmede, belediye yetkilisi, “Oranın tahsisi belediyede olduğu sürece bizim personelimiz her gün orada olmaya devam edecek” dedi.

Validebağ gönüllüsü Arif Belgin, konuyla ilgili konuşmasında “Bakım yapılacak deniliyor ancak biz bakımın ne olduğunu biliyoruz. 'Çöp toplayacağız' dediler ama zaten çöpler toplandı. Hala 30 kişi buraya giriyorsa niyetin ne olduğu açık” ifadelerini kullandı. Vatandaşlar,  “Bilin ki bizler sizin hukuksuz ihalenizin sahte yelekli taşeron işçilerini tanımıyoruz" dedi. 

Validebağ Gönüllüleri'nden olan Aslıhan Kahraman Eren, şunları kaydetti:

“Biz bu alanı korumak adına Validebağ gönüllüleri olarak 23 yıldır emek veriyoruz. Şu anda Üsküdar Belediyesi burayı bir firmaya verdi. Firma yetkilileri her an koruya girip çimleri biçebilir. Biz de buna izin vermiyoruz. Bir ağaca değil hiçbir çime dokundurtturmayacağız. Buranın doğal dokusunun bozulmasına asla izin vermeyeceğiz. Canlıların yaşam haklarını savunuyoruz. Ben İkizdere’deydim. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında doğaya saldırı var. Doğamız, yeşilimiz, vadilerimiz, şu an katlediliyor. Biz bunları korumak adına Türkiye’nin dört bir yanında mücadele veriyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz. İkizdere de bizimdir Validebağ da bizimdir Kazdağları bizimdir, Bursa Kirazlıyayla bizimdir. Fatsa bizimdir. Munzur bizimdir. Direnmeye devam edeceğiz.”

Validebağ Korusu'nda son durum ne?