El Maktum'a imar şoku!

El Maktum'a imar şoku! El Maktum'a imar şoku!

İETT arazisini alan Sama Dubai'nin sahibi Şeyh Maktum'un diğer şirketi Emaar'ın Likeside villa projesine onay çıkmadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Levent'teki İETT arazisini satın alan Sama Dubai'nin sahibi Şeyh Maktum'un diğer şirketi Emaar'ın Büyükçekmece'deki Likeside isimli villa projesine onay vermedi.

2006 yılının sonlarına doğru tanıtımı yapılan 600 villalık proje için gerekli imar plan tadilatı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı toplantılarında reddedildi. Yatırım bedeli yaklaşık 700 milyon dolar olan Lakeside projesi Atatürk Havalimanı'na 20 dakika, şehir merkezine ise 50 dakika mesafede toplam 1,7 milyon metrekarelik geniş bir alanda gerçekleştirilecekti. Büyükçekmece gölü ve Marmara Denizi manzarasına sahip 600 villadan oluşacak proje, içerisinde sosyal ve rekreasyon alanları ile çeşitli tesisler de yapılacaktı.

1,7 milyon metrekarelik arazi 2003 yılında yapılan 1/5binlik imar planlarında konut alanındaydı. 2 katlık villa tipi evlerin yapılabilme iznine sahip olan araziye Büyükçekmece Belediyesi aynı yıl yaptığı 1/binlik uygulama imar planında konut fonksiyonu yerine ticaret fonksiyonu verildi, araziye villa yapmak imkansız hale geldi. Emaar bu plana itiraz etti. Ancak, Büyükşehir Planlama Müdürlüğü "yeterli eğitim, sağlık ve yeşil alan gibi alanların ayrılmadığı" gerekçesiyle, İl Tarım Müdürlüğü de "arazinin bir kısmının tarım alana olarak kalması gerektiği" gerekçesiyle karşı çıkınca Büyükşehir Belediye Meclisi, Emaar'ın itirazını reddetti. Böylece Likeside projesinin gerçekleştirilmesi imkansız hale geldi.


1.1 milyar dolar borç


Levent'teki İETT arazisi Mart 2007'de yapılan ihaleyle KDV dahil 1 milyar 152 milyon dolara Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Sama Dubai'ye satılmıştı. Ancak Sama Dubai, Mimarlar Odası'nın açtığı nedeniyle ödemeyi yapmadı. Sama Dubai'nin dava sonrasında ödeme yapması bekleniyor.

Yeni Şafak