Elazığ'da hasar gören konutların yenilenmesinde son durum ne?

Elazığ'da hasar gören konutların yenilenmesinde son durum ne?DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Elazığ deprem bölgesini ziyaret etti. Elazığ'da en büyük sorun hasarlı konutların dönüşümünün yavaş ilerlemesi olarak belirtiliyor. Babacan, "Fay hattındayız, afet kader olabilir ama yıkım, ölüm kader olmamalı" dedi.


DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Elazığ deprem bölgesini ziyaret etti. Elazığ'da en büyük sorun hasarlı konutların dönüşümünün yavaş ilerlemesi olarak belirtiliyor. Babacan, "Fay hattındayız, afet kader olabilir ama yıkım, ölüm kader olmamalı" dedi. 

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ın Elazığ depremi açıklamalarını ve Elazığ'da yaşanan depremi kaleme aldı.

İşte Deniz Zeyrek'in 'Özgür basın hayat kurtarır' başlıklı yazısı...

Pazar gününü Elazığ ve Bingöl'de geçirdim. Bugün de Van'da olacağız. Gelme nedenim, DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ı ve DEVA Partisi il kongrelerini takip etmekti. Daha önce 20 ilde kongre yapan DEVA Partisi, bu üç ille birlikte 23 ilde kongre sürecini tamamlamış olacak.

Babacan, Elazığ'da güne depremzedelerin yaşadığı konteyner kenti ziyaret ederek başladı, depremzedelerin dertlerini dinledi. Elazığ'da bin 750 aile üç ayrı konteyner kentte yaşıyor. Babacan'ın ziyareti sırasında yoluna çıkanların geneli yoksulluktan, işsizlikten ve kalıcı konutlara geçememekten yakınıyordu.

En büyük sorun, hasarlı konutların dönüşümünün yavaş ilerlemesi.

Depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen hala kalıcı konutlara geçiş sağlanamamış. Tamamlanmış konutlar dahi, temizlik işi, Cumhurbaşkanı'nın katılacağı açılış töreni gibi gerekçelerle üç aydan önce dolmayacakmış.

Konutlar teslim edildiğinde de sorun çözülemeyecek gibi…

Zira, kalabalık ailelerin 80 metrekarelik  TOKİ  evlerine sığdırmak zor olacak.

Vatandaşlar “yüzde 40 indirimli” fiyatı 180 bin TL olan yeni konut ücretini ödemekte de zorlanacaklar.

Elazığlılar, deprem konutu yapma işlerinin büyük bölümünün “Karadenizli” müteahhitler tarafından üstlenilmesine tepkili. “Elazığ'ın depremi Karadenizli müteahhitlere iş kapısı oldu” diyenlerin sayısı hayli fazla.

Babacan, yaptığı ziyaretten ve kısa sohbetlerden çok etkilenmiş olacak ki kongre konuşmasının da önemli bölümünü depreme ayırdı.

“Fay hattındayız, afet kader olabilir ama yıkım, ölüm kader olmamalı” diyen Babacan, ölümlerin ve yıkımların faturasının halka kesilmesine de tepki gösterdi.

Giresun'da afet mağdurlarına hibe yardım yapılırken Elazığ'da borçlandırma yoluna gidildiğine işaret eden Babacan, ülkede afet sonrası yapılanların hiçbir standardı olmadığını, günlük kaygılara göre adım atıldığını söyledi.

İzmir'de deprem faturasının yerel yönetim nedeniyle CHP'ye kesilmeye çalıştığını anlatan Babacan, “Peki Elazığ'da belediye kimde” sorusunu yöneltti. MHP'yi de “küçük ortak kara ortak zarara değil” sözleriyle eleştiren Babacan'ın konuşmasında en dikkat çekici bulduğum bölüm basın özgürlüğüyle ilgili olandı.

Babacan, şöyle konuştu:

“Vatandaşlardan bilgi gizlemek, ölüme göz yummaktır. Afet sistemi Cumhurbaşkanlığı sistemine adapte edilmemiş. Yeni sistem ülkeyi aşağı çekiyor. Katil binalara göz yuman bir sistem oluşmuş.”

Elazığ'da inşa edilen 8 bin deprem konutu yıl sonunda teslim edilecek!