Elazığ'da hasar tespit çalışmalarında sona gelindi!

Elazığ'da hasar tespit çalışmalarında sona gelindi! Elazığ'da hasar tespit çalışmalarında sona gelindi!

Elazığ'da merkezi Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğüne sahip deprem sonrasında gerçekleştirilen hasar tespit çalışmalarında sona yaklaşıldı.24 Ocak'ta yaşanan deprem sonrasında Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 1000 kişilik ekiple, son teknolojik cihazlarla gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları hızla devam ediyor.

59 bin 300 binadan 50 bin 62'sinde yapılan çalışmalar tamamlanırken, 9 bin 238 bina için çalışmalar sürüyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; 252 binanın yıkıldığı ilde 566 bina için acil yıkım kararı alındı, 7 bin 319 binanın ağır hasarlı, 1650 binanın orta hasarlı, 15 bin 158 binanın az hasarlı, 25 bin 117 binanın ise hasarsız olduğu tespit edildi.

Bu tespitlerde bölgede bir yandan kullanılamayacak durumda olan binaların yıkımı yapılıyor, diğer yandan verilen izin doğrultusunda riskli görülmeyen konutlardan depremzedeler eşyalarını çıkarıyor.

Komşularının evinin hasar görmesinin üzüntüsünü yaşıyor

Mustafa Paşa Mahallesi sakinleri arasında yer akan Rıfat Saygı, evinde hasar oluşmadığını ancak birçok komşusunun evinin yıkılmasının üzüntüsünü yaşadıklarını anlattı.

Saygı bölgede çalışmaların sürdüğünğ kaydederek, evleri yıkılan ya da ağır hasar gören komşularının mahalleden ayrılmalarının üzüntüsünü yaşadıklarından bahsetti.

"Devletimizden, hükümetimizden, milletimizden Allah razı olsun"

Aynı mahallede depremde ağır hasar gören evlerinden ayrılmak zorunda olan Enver Uysal, deprem sonrasında devletin tüm birimleriyle bölgeye gelip çalışma başlattığını açıkladı.

Yaraların en kısa süre içerisinde sarılacağını belirten Uysal, "Deprem olduğu günden bugüne devletimiz ve hükümetimiz buradaydı. Devletimizden, hükümetimizden, milletimizden Allah razı olsun. Buraların kısa sürede toparlanacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanımızdan, bakanlarımızdan tüm Türkiye'den Allah razı olsun. İnsanımız bu tür durumlarda kenetleniyor." dedi.

Elazığ’da hasar tespiti yapılan binalar yıkılıyor!

Elazığ’a bilimsel rapor: Hasarın nedeni ‘yapışık bina'!