15 / 08 / 2022

Elektrik zammıyla gıda fiyatları katlanabilir!

Elektrik zammıyla gıda fiyatları katlanabilir!

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi OdasıYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, yaptığı açıklamada elektrik zammının tarımsal üretimi durma noktasına getirdiğini belirterek, “Yeni bir tarife oluşturulmaması durumunda bu artışlar gıda fiyatlarının katlanmasına neden olacak” dedi.Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, son zamanlarda sık sık gündeme gelen elektrik zammının tarımsal üretime olan etkisiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sputniknews'ten Sertaç Kayar'ın haberine göre, son zamanlarda sık sık gündeme gelen kuraklıktan sonra elektrik zammının tarımsal üretimi durma noktasına getirdiğini dile getiren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, “Yaklaşık 3 yıldır yaşadığımız küresel salgın nedeni ile küresel piyasalarda artan fiyat artışları, doğalgaz, kömür ve elektrik fiyatlarındaki artışlar ile devam ediyor. Ülkemizde döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve enflasyon artışı sonrasında yeni yıla elektrik fiyatı artışları ile girdik. Elektrik fiyatlarındaki bu artışlar tarım sektöründen, imalat sektörüne, küçük esnaflardan, marketlere, kafe ve restoranlara kadar tüm sektörlerde girdi maliyetlerinde ciddi artışlara neden olmuş durumda” diye konuştu.

Elektrik zammıyla gıda fiyatları katlanabilir!

Gıda fiyatları katlanacak

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandeminin ağır yükünü atamayan üreticinin elektrik zammıyla yaşadığı zorlukla ilgili önemli açıklamalar yapan Avşar, “Küçük işletmeler, esnaflar, çiftçiler, üreticiler pandemi döneminde karşılaştıkları girdi fiyatlarındaki artışlar, arz, talep dengesizlikleri ve finansal sorunlar nedeni ile henüz toparlanmadan yapılan bu artışlar ile üretim ve hizmet sunumunu durdurma noktasına geldiler. Tarım sektöründe çiftçiler 2021 yılını kuraklık sorunu ile kapattı ve girdi maliyetlerini karşılamakta dahi zorlandılar. Bu üretim yılına elektrik fiyatlarındaki artışlar ile giren çiftçilerin aldıkları enerji desteği oranı yüzde 25 ile oldukça düşük bir seviyede. Enerji desteği oranının arttırılmaması, tarımsal üretim için yeni bir tarife oluşturulmaması durumunda bu artışlar gıda fiyatlarının katlanmasına ve temel gıda ihtiyacının karşılanmasında dahi sorunlar yaşanmasına neden olacak” dedi.

‘3 katına çıkan elektrik faturalarını ödeyemiyorlar’

Yaşanan sıkıntıların imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri de etkilediğine değinen Avşar, şunları dile getirdi:  “İlimiz ve bölgemizdeki işletmelerin yüzde 95’i mikro ve küçük ölçekli işletmeler ve üretimdeki temel girdilerden biri enerji. Bu artışlar yeni yıl ile yapılan iş bağlantılarında öngörülmediği için işletmeler ek bir yük ile karşı karşıya kalmış durumdalar ve bu yükü de ürettikleri ürünlerin fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaklar. Küçük işletmelerin kullandıkları elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesine ihtiyaç var. Aynı şekilde kafeler, restoranlar, marketler en az 3 katına çıkan elektrik faturalarını ödeyemeyecek durumdalar. Temel talebimiz üreticimiz, çiftçilerimiz, sanayicilerimiz ve KOBİ’lerin üretime devam etmesi, kesintisiz hizmet sunması ve yeni fiyat artışları yaşanmaması için elektrik fiyat artışlarında indirime gidilmesi, elektrik tarifelerinin yeniden düzenlenmesi ve özellikle küçük işletmelerin korunmasıdır.”

Elektrik zammıyla gıda fiyatları katlanabilir!

‘Yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi gerekiyor’

Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarla da ilgili önemli açıklamalar yapan Avşar şunları dile getirdi:
“Küresel piyasalardaki fiyat değişikliklerinin en küçük işletme ve esnafı bile etkilediği, iklim değişikliği ve kuraklığın tüm üretim biçimlerini değiştirdiği günümüz koşullarında yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yatırımların artırılması da uzun dönemde alınması gereken temel önlemdir. Yenilenebilir enerji üretiminin mevcut enerji üretimi ile ikame edilmesi dışa bağımlılığı ve küresel piyasalardaki değişimlerin işletmelerimiz üzerindeki etkilerini azaltabilecektir. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynak alanları, üretim alanlarında, kamusal hizmet alanlarında, konutlarda yenilenebilir enerji kullanımı teşvik edilmeli ve özel sektörün yenilenebilir enerji alanındaki yatırımları desteklenmelidir.“
 

Faturam yüksek geldi diyenlere müjde! Birçok kişi bu yöntemi bilmiyor!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.