Elektrikli ev aletlerinde A sınıfı yüzde 30 tasarruflu

Elektrikli ev aletlerinde A sınıfı yüzde 30 tasarruflu Elektrikli ev aletlerinde A sınıfı yüzde 30 tasarruflu

A harfi en düşük enerji tüketim sınıfını gösteriyor. A sınıfı bir buzdolabı C sınıfı bir alete kıyasla ortalama yüzde 45 daha az enerji tüketir.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Teknoloji ulaştığı noktada modern yaşamdaki her şey için bir alet üretir hale geldi.  Daha konforlu bu yaşam şeklinin elbette geri dönülmeyen bir faturası var, o da enerji… Enerji kullanımı ile ilgili alışkanlıklar bireysel olarak önce elektrik faturalarında kendini gösteriyor. Bununla birlikte enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ve çevre konusundaki olumsuz etkileri ile de sadece bizim geleceğimizi değil dünyanın geleceğini de tehdit eden bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşamı kolaylaştıran elektrikli ve elektronik aletler, evlerde kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 20'sini harcıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Tüketici Yasası uyarınca yürürlüğe giren enerji verimliliği etiketi uygulaması, tüketicilere enerjiyi verimli kullanmalarının yolunu gösteriyor.

Enerji verimliliği etiketi bulunan elektrikli ev aletleri, alacağınız ürünün yılda ne kadar enerji tüketeceğini daha satın alma anında size gösteriyor. Etiket, bir cihazı yıllık enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen yedi grupta sınıflandırıyor. A harfi en düşük enerji tüketim sınıfını gösteriyor. Örneğin, A sınıfı bir buzdolabı C sınıfı bir alete kıyasla ortalama yüzde 45 daha az enerji tüketiyor.

İlerleyen teknoloji sayesinde günümüzde, artık A+ ve A++ elektrikli aletler de üretiliyor. Böylece her geçen gün evlerde daha fazla enerji tasarrufu yapabiliyor. Örneğin A+ bir buzdolabı sadece 44W'lık bir ampul kadar enerji tüketiyor. 2009 yılından itibaren Türkiye'deki bütün buzdolapları A+ sınıfından satılırsa, 10 yılda Keban Barajı'nın sağladığı enerjiden daha fazla enerji tasarrufu sağlanacak.

Binalarda enerji verimliliğine yönelik toplum bilincinin artırılmasını hedefleyen enverIPAB Projesi yürütücüsü Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) Proje Müdürü Sebahattin Öz, ürünlerin üzerinde yer alan enerji verimliliği etiketlerine bakıp, enerji tüketimi düşük ürünleri seçerek, elektrik faturalarının yüzde 30'a kadar düşürülebileceğini vurguluyor. İlk bakışta diğerlerine göre pahalı görünen A Sınıfı aletlerin kullanım ömrü boyunca sağlayacağı tasarrufun göz önünde bulundurulması gerekiyor. Sebahattin Öz, “Tüketiciler, satın alırken biraz daha fazla ödeyerek, ömür boyu tasarruf edebilirler. Gelen elektrik faturaları tüketicilerin doğru seçim yaptığını kanıtlayacak. Bu nedenle, enerji tüketimi ortalama tüketimden daha düşük olan A sınıfı ve üstü elektrikli aletleri seçmek, hem ev ekonomileri hem de enerji talebinin yüzde 70'ini ithalatla karşılayan ülkemiz için çok önemli” diyor.

enverIPAB Projesi

EİE tarafından yürütülen ENVER Projesi'nin paralelinde, Avrupa Birliği'nin finansman desteği ile hayata geçirilen enverIPAB Projesi (Binalarda Enerji Verimliliğine Yönelik Toplum Bilincinin Artırılması Projesi), binalarda enerji verimliliği bilincinin artırılmasını ve bu yolla aile bütçelerinin, ülke ekonomisinin ve çevrenin korunmasını amaçlıyor. enverIPAB Projesi kapsamında başta bilgilendirme amaçlı seminerler, konferanslar ve çalıştaylar olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenecek, basılı materyallerle kamuoyu bilgilendirilecek.

pus