Eleman arayışı perakende ve turizmde arttı!

Eleman arayışı perakende ve turizmde arttı! Eleman arayışı perakende ve turizmde arttı!

Eleman arayışı perakende ve turizmde arttı. Yenibiris.com, İstihdam Raporu’nun 2014 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Temmuz, ağustos ve eylül ortalamasına göre perakende en çok iş ilanı veren sektör oldu.Yenibiris.com’un yayınladığı istihdam raporuna göre 2014’ün üçüncü çeyreğinde en çok iş ilanı verilen sektör perakendecilik-toptancılık olurken, iş arayanların en fazla başvuru yaptığı sektör yine Bankacılık-Finans oldu. İşe alım piyasasında son 3 ayın verileri şöyle...


Yenibiris.com’un Temmuz, ağustos ve eylül ayları ortalamasına göre perakendecilik-toptancılık sektörü eleman arayışında birinci sektör oldu. Sektörde bu dönemde başta mağaza satış danışmanı ve kasiyer olmak üzere 4900 kişi aranıyor. Depo elemanı ihtiyacı da artmış durumda. Turizm sektörü ise az bir farkla ikinci sırada yer alıyor. Sektörde en fazla ihtiyaç duyulanlar, kasiyer ve garsonlar. Verilere göre yapı-inşaatta eleman arayışı yaklaşık yüzde 40 oranında azalmış olsa da sektör son 3 ayda en fazla eleman arayan sektörler arasında 3. sırada yer aldı.


Lojistik hareketlendi  


Eleman arayışının arttığı görülen lojistik ise sektörler sıralamasında 12. sıradan 8. sıraya yükseldi. Eğitim ve üretim sektörleri en fazla iş alanı veren sektörler arasında ilk 5’teki yerini yaklaşık aynı değerlerle korudu.  


En popüler sektör Bankacılık-Finans


Son 3 ayda iş arayanların başvuruları yüzde 17 oranında arttı. Bankacılık, en çok eleman aranan 10 sektör arasında olmasa bile yine en çok başvuru alan sektör oldu. Onu eğitim ve perakende sektörleri takip etti. Sıralama, bir önceki 3 ayda da aynıydı.


Satış Temsilcisi yine en gözde iş


2014’ün üçüncü çeyreğinde, en çok başvuru alan pozisyon satış temsilcisi oldu. Onu muhasebe uzmanı izledi. İş arayanların başvuruları, bir önceki 3 aya göre biraz değişmiş görünüyor. Örneğin insan kaynakları uzmanı ilanlarının artışına paralel olarak bu pozisyona ilgi de artmış durumda. İnşaat mühendisi ilanlarının biraz azalmasına rağmen bu pozisyona başvurularda azalma neredeyse olmadı.


Avrupa yakasındaki ilanlar arttı


En çok ilan yayınlanan ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya ve Bursa oldu. İstanbul’un Avrupa yakasındaki ilanlar bir önceki döneme göre yüzde 6 oranında artarken Anadolu yakasındaki iş fırsatları aynı kaldı. Ankara’daki iş ilanlarında ise yüzde 3 oranında artış sözkonusu.  


 


Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, 2014 yılı üçüncü çeyrek istihdam sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Firmaların eleman ihtiyacında bazı sektörlerde değişim olmazken, son dönemde perakendenin öne çıktığını görüyoruz. Hizmet, tekstil ve sağlık-tıp sektörlerindeki firmalar da eleman arayışını hızlandırdı. İş başvurularının yüzde 17 oranında artmış olması, iş arayanların sayısının da arttığını gösteriyor. Büyümesini sürdüren perakende sektörünün, önümüzdeki aylarda da ilk sıralarda eleman arayışını sürdürmesini bekliyoruz.”