Emeklinin emlak vergisine ayar

Emeklinin emlak vergisine ayar Emeklinin emlak vergisine ayar

Tek evi olan emeklinin de emlak vergisi ödemesini öngören tasarıda rötuş yapılıyor. Maaşı yüksek olanlardan vergi alınması görüşülüyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Tek evi olan emeklilerden de emlak vergisi alınmasını öngören Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı'na ince ayar çekiliyor. Meclis'te komisyon aşamasında olan tasarıya, verginin ödenmesinde emekli maaşlarıyla ilgili bir kademelendirmeye gidilmesinin eklenmesi tartışılıyor.

Kademeli sistem
Gündeme gelen formüller arasında, yüksek emekli maaşı alanların emlak vergilerini ödemesi, asgari ücretin belirli bir katı kadar emekli maaşı alanlardan ise bu verginin alınmaması yer alıyor.

Sınır değişecek
Ayrıca AK Parti, mevcut uygulamada bulunan, vergiden muaf tutulan evin metrekare ölçüsünün de çok yüksek olduğu düşüncesinde. Bu çerçevede brüt 200 metrekare sınırının, 150 metrekare ya da daha aşağıya çekilmesi planlanıyor. Öte yandan tasarıyla, emlak vergisi oranlarında getirilen artışın da aşağı çekilmesi planlanıyor. AK Parti kurmayları, bazı muafiyetlerin kaldırılmasıyla zaten önemli bir gelir artışı sağlanacağına, dolayısıyla vergi oranının da yüzde 1'den yüzde 3'e çıkarılmasının vatandaşın omzuna ağır bir yük getireceğine işaret ediyorlar. Kurmaylar, vergide mevcut oranın korunması, ya da yüzde 2'ye çekilmesi yönündeki önerilerini Başbakan Tayyip Erdoğan'a iletmeyi planlıyorlar.


ŞERİFE ÜSTÜNER / TAKVİM

pus