Eminönü'nde bina ve hanlar butik otele dönüşüyor

Eminönü'nde bina ve hanlar butik otele dönüşüyor Eminönü'nde bina ve hanlar butik otele dönüşüyor

Eminönü'nün bir dönem iş merkezi hüviyetinde olan semtlerinde, eski hanlar turizme kazandırılıyor.Sirkeci başta olmak üzere tarihi ilçe Eminönü'nün bir dönem iş merkezi hüviyetinde olan semtlerinde, eski hanlar, tarihi yapılar turizme kazandırılıyor. Tarih yarımadadaki üretim ve imalat faaliyetleri, bu iş için yıllar önce ayrılan merkezlere kaydırılacak.

Çocuklarımız görecek mi?
Reha Medin Emlak Genel Müdürü Nabi Cücük, "İstanbul'un kalbi olan Eminönü'nde insanlar Kadıköy vapurundan inince, yollarda yürüyünce güzellikler görmek istiyor ama, ben göremiyordum, turist de göremiyor. 10 yaşındaki çocuklarımız 20 yıl sonra görebilecek mi?" şeklinde bir soru soruyor.

Eminönü bölgesini 30 yıldan fazladır yakından takip ettiğini söyleyen Nabi Cücük, "Dramatik örneklere bizzat şahit oldum. Eminönü ilçesini komple düşünmeli. İmalatçıların yüzde 90'ının taşınacağı 1985'lerden beri konuşuluyor. Fakat öyle plansız işler oldu ki... Gitmek isteyen de çeşitli sebeplerle gidemedi. Bölge tamamen kimliksiz kaldı" ifadelerini kullanıyor.
Nabi Cücük, esnafın gitmekle kalmak arasında durduğunu belirterek şöyle devam ediyor: "Gitmekle kalmak arasındaki esnaf da gidince mevcut kazancını kaybetme korkusu yaşıyor. Ya topyekün gidecekler ve Eminönü gerçekten bir turizm merkezi haline getirilecek; ya da böyle kimliksiz kalacak. Turizm amaçlı olacak deniyor; ayakkabıcının boşalttığı yere turizmle alakalı olmayan başka bir sektörden esnaf geliyor. Boşaltan boşalttığı ile kalıyor. Yapılaşma çarpık. Ticaret kimliksiz... Turizm işletmesi mi, atölye mi ne oldukları belli değil. Bölgenin çehresi değişmeli."

Görüntü kirliliği ortadan kalkacak mı

Bir dönem İstanbul'un, hatta ülke ticaretinin kalbi sayılan Eminönü artık bu kimliğini kaybetti. Şehirde yeni ticaret ve iş merkezleri oluştu. A'dan Z'ye en ince ayrıntılar düşünülerek dönüştürülmesi gereken Eminönü ise gelişmelerin gerisinde kaldı. Turizm bölgesi denilen Sirkeci, Sultanahmet gibi yerlerde bile görüntü kirliliği sürüyor. Bölgede bugün hanlar bile otele dönüşmeye başlamıştı, şimdi yeni planlarda yapıların yüzde 50'sinin konut olarak korunacağı belirtildi.