Emlak açısından Ankara'nın geleceği

Emlak açısından Ankara'nın geleceği

Bu yazıdan itibaren birkaç hafta Başkentimiz Ankara üzerine yazacağım. Ankara'nın en önemli arterleri gelişen semtleri üzerine yazılarımız devam edecektir.

Son Dönemin en çok prim yapan ilçelerinden: KEÇİÖREN

İlçe güzel ve hızla gelişmektedir.Metronun ve SSK hastanelerinin gelecek olması ilçenin önünü açmaktadır.Genellikle orta gelirli ailelerin tercih ettiği güvenli bir bölgedir.Belediye'nin sürekli olarak çalışması,rekreasyon alanlarına çok önem vermesi ilçenin değerini arttırmaktadır.Ayrıca burada Keçiören İlçesine bağlı Etlik semtinden de bahsetmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü son yıllarda çok hızlı bir şekilde emlak değerlerinde artış yaşanan bir bölgedir. Özellikle Metro Grosmarket civarında yeni yapılan projelerde sonucunda yenimahallle-Keçiören civarı için yeni bir odak oluşmaktadır.

Ankara'nın kira getirisi açısından en değerli semtleri: BAHÇELİEVLER-EMEK

Bu semtlerin en önemli özelliği üniversitelere ve kamu kuruluşlarına yakın olmasıdır.Kentin eski yerleşim bölgelerindendir.Alt yapı sorunları bulunmamaktadır.Düz bir topoğrafik yapısı olması sebebiyle yaşlılarında çok tercih ettiği,yaşamın çok kolay olduğu bir bölgedir.Özellikle öğrenciler nedeniyle kira fiyatları devamlı olarak ülke emlak sektörünün üzerinde bir artış gösterir.Ancak bu semtlerin çok önemli sorunlarıda bulunmaktadır: otopark,trafik,güvenliktir. Genellikle konutlardan işyerlerine doğru bir dönüşüm görülmektedir.Çok dinamik bir yapıya sahip bir bölge olmaya devam etmektedir.

Kentin en önemli uydu kenti : ERYAMAN

Eryaman Etimesgut İlçesi sınırları içersinde kalmaktadır.Ancak kendisi neredeyse ayrı bir ilçe olacak kadar büyümüştür.Nüfusu sürekli olarak artmaktadır.Şehir merkezine yaklaşık 25-30 km uzaklıktadır.Toplu konut yoluyla yapılaşan bir bölge olduğu için hiçbir gecekondulaşma gözükmemektedir.Geniş rekreasyon alanları mevcuttur.Eryamanı en çok orta gelir seviyesine sahip aileler ve öğrenciler tercih etmektedir.Düzgün kentleşmeye sahip bir bölgede nispeten uygun fiyatlara yaşamak isterseniz; Eryaman sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Kentin en çok prim yapan aksı ve bu bölgedeki yerleşim bölgeleri:ESKİŞEHİR YOLU

Çukurambar -Karakusunlar: Şehrin rahat ulaşım, güvenli yaşam alanları, yoğun konut yerleşimi olan semtlerinden biridir. Yeni yerleşim bölgelerinden biridir. Eskişehir Yoluna, Armada alışveriş merkezine, Ambrosia alışveriş merkezine yakın konumda yer almaktadır. 2005-2006 yıllarında Kentin konut fiyatları açısından en çok değer kazanan bölgesi olmuştur. Aynı bölgede Çiğdem Mahalleside bulunmaktadır.Ancak konut değerleri Çukurambar ve Karakusunlarda daha yüksektir.

Bilkent: Bilkent semti şehrin en nezih semtlerinden biridir. Bölgede Bilkent Üniversitesi, O.D.T.Ü, Toplu Konut İdaresi, Rekabet Kurumu, BOTAŞ, RTÜK, Sports İntertional, Ankuva Alışveriş Merkezi, Real, Praktiker, Bilkent Oteli çok yakın bulunmaktadır.Gayrimenkul fiyatları yüksektir.

Mustafa Kemal Mahallesi: Bu mahalle uzun yıllar Barış Sitesi ve Tevfik Fikret Lisesi ile anıldı. Ancak bölgenin kısa sürede çok yüksek prim yapmasını Eskişehir Yolu ile A.Ş.T.İ Bulvarı arasında kalması ve Bilkent'e,CEPA ve ARMADA alışveriş merkezlerine yakın olması sağladı.

Bu aksta yer alan diğer bölgeleri: Ümitköy, Beysukent, Çayyolu, Konutkent, Yaşamkent, Temelli'ye kadar uzanan bölümleri bir sonraki yazımızda anlatacağız.

2007 yılının son yazısı olması sebebiyle herkese MUTLU YILLAR dilerim