Emlak Konut İstinye arsasının sahibi belli oldu!

Emlak Konut İstinye arsasının sahibi belli oldu! Emlak Konut İstinye arsasının sahibi belli oldu!

Emlak Konut İstinye arsasının ilk oturum ihalesi gerçekleşti. 4 firmanın katıldığı ihalede en yüksek teklif Tahincioğlu Gayrimenkul, Tahincioğlu Yapı ve Nida İnşaat İş Ortaklığı'ndan geldi. İşte detaylar...Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın tartışılan arsası Sarıyer İstinye arsa ihalesinde 2. oturum gerçekleştirildi. 158 bin metrekarelik 6 parselden oluşan arsa ihalesinin ilk oturumuna 8 teklif gelmişti. İkinci oturumda ise 4 firmadan teklif geldi ve 4 firma ise ihaleye katılmadı.  


İstinye Turizm Merkezi Planı'nda turizm tesisi, konut, eğitim, kreş ve park alanı olan arsaya şirket payı toplam geliri olarak en yüksek teklifi 1 milyar 876 milyon 392 bin TL ile Tahincioğlu Gayrimenkul, Tahincioğlu Yapı ve Nida İnşaat İş Ortaklığı verdi. Tahincioğlu Gayrimenkul, Tahincioğlu Yapı ve Nida İnşaat İş Ortaklığı'nın arsa satışı karşılığı toplam gelir rakamı ise 3 milyar 672 milyon TL olarak belirlendi. Şirket payı gelir oranı ise yüzde 51,10 olarak belirlendi.


İkinci sırada ise Teknik Yapı, Emay İnşaat İş Ortaklığı yer alıyor. Teknik Yapı, Emay İnşaat İş Ortaklığı arsaya şirket payı toplam geliri olarak 1 milyar 667 milyon 200 bin TL teklifte bulundu. Firmanın verdiği arsa satışı toplam geliri rakamı ise 3 milyar 200 milyon TL olarak belirlenirken şirket payı gelir oranı ise yüzde 52,10 olarak belirlendi. 


Üçüncü sırada yer alan firma ise Dap Yapı. Dap Yapı arsaya şirket payı toplam geliri olarak 1 milyar 662 milyon 600 bin TL teklifte bulundu. Firmanın verdiği arsa satışı toplam geliri rakamı ise 3 milyar 260 milyon TL olarak belirlenirken şirket payı gelir oranı ise yüzde 51,00 olarak belirlendi. 


Dördüncü yani sonuncu sırada ise Urbacon Trading And Contracting ve Akayteks Tekstil 1 milyar 385 milyon 606 bin 250 TL ile yer alıyor. Firmanın verdiği arsa satışı toplam geliri rakamı ise 2 milyar 716 milyon 875 bin TL olarak belirlenirken şirket payı gelir oranı ise yüzde 51 olarak belirlendi. 


Durmaz İnşaat-Egemen İnşaat-Summa Turizm İş Ortaklığı, İzka Gayrimenkul, Bema İnşaat-Osmanbey Emlak İnşaat İş Ortaklığı ve Maksem Yapı ise ihaleye katılmadı.


Emlak Konut İstinye arsa ihalesinin ikinci oturumu için tıklayın


Tahincioğlu'ndan İstinye arsa ihalesi sonucuyla ilgili açıklama için tıklayınız


Emlak Konut İstinye arsa ihalesinin ilk oturumu için tıklayınız
1 milyar 5 milyon 522 bin TL'lik arsa!


İstinye arsasını Mart 2014 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan özelleştirme ihalesinde Emlak Konut kazanmış arsa için 1 milyar 5 milyon 552 bin liralık teklifte bulunmuştu. Şubat ayında düzenlenen ilk ihaleye Fırat Plastik ile Emlak Konut GYO katılmış ancak iki taraf da başlangıç fiyatını yüksek bulduğu için teklifte bulunmamıştı. Mayıs’ta düzenlenen ikinci ihalede ise, en yüksek teklifi 1 milyar 5 milyon 552 bin lira ile Emlak Konut GYO vermişti. 


İstinye arsası hakkında!

 

İhaleye çıkan arazi, 6 parselde toplam 158 bin 497 metrekare büyüklüğe sahip. Bunun 48 bin 100 metrekaresi ön görünümde, 110 bin 387 metrekaresi ise geri görünümde kalıyor. Arsada, turizm tesis alanı ve park alanı olarak yapılaşmaya izin veriliyor. Buna göre, imar planında belirtilen alanlarda yaklaşık 48 bin metrekarelik alanın park olarak ayrılması planlanıyor. Turizm tesis alanında yapılacak tesislerin ise tümünün yönetmeliğe uygunluğu zorunlu olacak. Proje kapsamında toplam 108 bin 700 metrekarelik inşaat yapılması planlanıyor.


108,700  metrekare inşaat alanına sahip arsa konum açısından İstanbul Boğazı ve İstinye Koyu manzarasına hakim pozisyonda nitelikli lüks konut proje inşaatları açısından gelişme gösterdiği bir bölgede yer alıyor. 


Arsanın çevresinde İstinye Kadir Has Villaları Sitesi, Uluslararası Binicilik Merkezi, Abdullah Efendi Sitesi, Emirgan Korusu, İstinye Koyu, Sarıyer Emniyet Müdürlüğü, Qent İstinye Projesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Enka Okulları ve İstinye Park AVM ve Residence yer alıyor. İstinye arsası plan notları!• Turizm Tesisi Alanlarında bodrum katlarda yer alacak restoran, bar, kafeterya vb. kullanımların %50’si emsale dâhil edilir.


• Planlama alanında uygulama 2960 sayılı yasa gereği brüt alan üzerinden yapılacaktır.


• Her bölgede bir blok için verilen cephe ve derinliklerden çıkan toplam taban alanını geçmemek ve diğer koşulları sağlamak kaydıyla birden fazla bina yapılacak parsellerde blok şekli ve ebadı; çevre teşekkülü büyüklükleri dikkate alınarak belirlenecektir. Bu alanlarda blok sayısı, blok ölçüleri, blok arası mesafesi, çekme mesafesi vb. doğal ve yerleşme dokusuna etki eden tüm yerleşme koşulları topografya, görünüm, estetik ve siluet açısından irdelenerek imar planı doğrultusunda hazırlanan avan projeleri; İlçe Belediyesinin olumlu görüşü, Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Bölge Kurulu onayına sunularak uygulama yapılacaktır.


• Turizm tesis alanında yapılacak tesislerin “Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğe” uygunluğu zorunludur.


• Bu planda açıklanmamış hususlarda 29.07.2003 onay tarihli 1/1000 ölçekli Sarıyer, Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri K.A.U.İ.P. notları geçerlidir.


Kübra GENÇ/Emlakkulisi.com