Emlak Konut'tan sektörü hareketlendirecek kampanya!

Emlak Konut'tan sektörü hareketlendirecek kampanya!

Emlak Konut çalıştığı yaklaşık 60 firmaya çağrı yapacak. Ortak bir kampanya başlatılacak.Satışta olan evler için yeni ödeme planları çıkarılacak vadeler de mümkün olduğu kadar uzatılacak.Ödeme kolaylığının yanı sıra faizde de indirim çalışması yapılacak.


Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO), konut sektörünü hareketlendirmek için bir kampanya hazırlığı yaptığı öğrenildi. Emlak Konut GYO, yaklaşık 60 firmayla birlikte hem ekonomiyi hem de gayrimenkul sektörünü canlandırmaya yönelik bir hazırlığa girdi. 

 

Alınan bilgilere göre, Emlak Konut projelerinde konut alımını kolaylaştıracak bazı imkanlar sunulacak. Bunların arasında vadelerin mümkün olduğunca uzaması ve faiz oranlarının mevcut seviyeden aşağı çekilmesi gibi önlemler bulunuyor. Ev fiyatına iskonto da tartışılıyor ancak bu madde hakkında henüz bir netlik yok. Şu anda müteahhit firmalarla kampanya hazırlığı için görüşmeler sürerken detaylar önümüzdeki günlerde netleşecek. Kampanyanın 1 Ağustos’ta büyük bir tanıtımla başlaması planlanıyor. Böylece darbe girişiminin tüketiciyi tedirgin etmemesi ve konut almayı düşünenlerin kararlarını ertelememesi hedefleniyor.

 

15 Temmuz gecesi yaşanan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ekonomide çarkların dönmesi için hafta başından itibaren hem yüklenicileri hem de yabancı yatırımcılarıyla temas halinde bulunan Emlak Konut GYO, şantiyelerde işlerin kesilmeden devam etmesi ve bir işçi bile çıkarılmaması talimatını vermişti. 


Emlak Konut'un hangi projelerinde satışlar devam ediyor?


 


Konut satışları düştü 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı Haziran ayı konut satış istatistikleri bu kampanyanın gerekliliğine ışık tutuyor. Yılın ilk yarısında toplam 630 bin 799 konut satılırken, geçen yıl bu rakam 635 bin 80 seviyesindeydi. Aylık rakamlara bakıldığında, Haziran’da 106 bin 187 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 7.5, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 azaldı. 

Geçtiğimiz yıl tarihi satış başarısı yakalanan konut satışlarının azalmasında faiz oranlarının yüzde 1’in üzerinde seyretmesi önemli bir neden...     

 

GELMEDİLER AMA EV ALDILAR 

RUSYA ile yaşanan uçak krizinin ardından Rus turistler Türkiye’ye tatile gelemese de ev almaya devam ettiler. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre, Rus vatandaşları geçen ay 114 konut satın alarak Irak vatandaşlarından sonra ikinci sıraya yerleşti. Ruslar’ın yılın ilk yarısında aldığı konut sayısı 621’e ulaştı. Bir önceki yıl aynı dönemde Ruslara 1.094 konut satışı yapılmıştı.

 

Haziran ayında yabancılara toplam 1.543 konut satıldı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 31.6 azalan yabancılara konut satışında, ilk sırayı 507 satışla İstanbul aldı. İstanbul’u 381 satışla Antalya, 97 satışla Mersin, 84 satışla Aydın, 80 satışla Bursa ve 58 satışla Muğla izledi. Geçen ay Irak vatandaşları Türkiye’den 214 konut aldı. Irak’ı sırasıyla 114 konutla Rusya, 112 konutla Suudi Arabistan, 110 konutla Kuveyt ve 107 konutla Afganistan takip etti.


Vatan
Haber İstiklal Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Konut sektörünün amiral gemisi Emlak Konot GYO Fetö darbesinden sonra konut sektörünün ileri gelen firmalarıyla bir araya gelerek projleri hızlandırma kararı aldı Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü Murat Kurum, FETÖ'nün darbe girişimine karşı gösterdikleri direnmeyi, ekonomik darbe için de gösterdiklerini söyledi. Kurum, 15 Temmuz'un hemen ertesinde tüm Emlak Konut GYO inşaatta gaza bastı 24 TEMMUZ 2016 PAZAR 6 yüklenici firmaları toplantıya çağırdıklarını, bir tane işçiyi bile işten çıkarmamalarını, çalışmaya daha hzılı ve kararlı bir şekilde devam edecekleri bilgisini paslaştıklarını iafde ederek şu açıklamayı yaptı: "Pazartesi itibarıyla bütün yüklenicilerimizi topladık ve 'Bir tane işçiyi çıkarmayacaksınız' diye talimat verdik. Bu darbe girişimi başarılı olamadı belki ama sonucunda ekonomik darbe girişimi de oldu. 
İstiklal Gazetesi