Emlak sektöründe gündem rezidans ve yalı vergisi!

Emlak sektöründe gündem rezidans ve yalı vergisi! Emlak sektöründe gündem rezidans ve yalı vergisi!

Değeri 5 milyon TL'nin üzerinde olan mülklerden 'Değerli Konut Vergisi' alınması tasarısı Meclis'e sunuluyor. Uzmanlara göre karar zaten satışların durgun olduğu lüks konut piyasasını etkileyecek...


Yeni vergi düzenlemesi paketi ile 5 milyon liradan değerli lüks konutlar için emlak vergisinin alınacağı duyurulurken ek olarak yüzde 1 ek vergi daha konulması düşünülüyor. Bu düzenlemeye göre, 5 milyon değerinde evi olan bir vatandaş yıllık ek olarak 50 bin TL vergi ödeyecek. Peki Değerli Konut Vergisi geldiğinde lüks konut piyasası bu durumdan nasıl etkilenecek? 

‘Lüks konut satışları tamamen durma noktasına gelebilir’

Lüks Konut Uzmanı Sühran Aras

Sözcü’nün haberine göre,  2016 yılından bu yana lüks konut satışlarının Türkiye’de düşüşe geçtiğini belirten üks konut uzmanı Sühran Aras, “Gayrimenkul pazarında lüks konut segmenti yüzde 5’lik gibi bir pay almakta… Şimdi rant vergisi de diyebileceğimiz yüzde 1’lik verginin lüks segmenti tamamen durma noktasına getireceğini düşüyorum. ” ifadelerini kullandı.

‘Ek vergi yabancılar için de itici olabilir’

Sektörde de azımsanmayacak derecede lüks konut olduğunu belirten Aras, “Ben bölge olarak Bağdat Caddesi’nde bulunuyorum. Bu durumdan en fazla etkilenecek ofislerden bir tanesiyim. Daralmış bir sektöre tekrar yüzde 1’lik bir ek vergi gelmesi bu anlamda ciddi şekilde sıkışıklığa neden olacak. Zaten Türk vatandaşlara çok fazla satış yapamıyoruz. Bu tarz mülkleri daha çok yabancılar alıyor. Bu durumun yabancılar için de itici olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

‘Bir Çok Kişi Ödemeyiz’

Altın Emlak Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı

Bu uygulamanın sadece yeni yapılar için uygulanması gerektiğini söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Eski yapılarda tadilat maliyetleri çok yüksek olduğu için özellikle emlak vergisi öderken bile zorluk çeken mal sahipleri bu yüksek vergileri ödeyemezler. Bu tür vergiler ancak değeri yüksek olan yeni evler için belki düşünülebilir. Ayrıca henüz taşınmazların belediye rayiç değerlerini düzeltmeden, bu tür vergilerin konuşulması anlamsız” dedi.

‘Getirilecek olan vergi sektörde güven kaybına neden olacaktır’

Değeri yüksek olan taşınmazlardan alınması düşünülen ek vergilerin gayrimenkul sektöründe yatırımcılar açısından güven kaybına yaratabileceğini ifade eden Özlemacıklı, “Özellikle emlak vergisine konu cadde ve sokak rayiç değerlerinin bile tam olarak belirlenemediği bir piyasada bu tür ek tahakkuklar adil bir vergi geliri sağlayamaz. Örneğin Şişli'de Teşvikiye caddesinin metrekare rayiç bedeli 28 bin 189 lira iken, Bakırköy'de Yüce Tarla Caddesi’nde metrekare rayiç değeri 2 bin 214 lira. Taşınmazların değerlerin çok olması içinde oturanların yüksek vergi ödemeye imkanları olduğunu göstermiyor. Bugün Bakırköy, Şişli, Beşiktaş gibi birçok bölgede oturan emekliler geçimlerini gerçekten zor şartlarda sağlayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Emlak vergi değeri üzerinden mi? Değerleme raporu üzerinden mi hesaplanacak?

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı Ulvi Özcan ‘ın açıklamasında, 10 milyon TL değerindeki bir yalıda oturan kişinin 100 bin TL ‘değerli konut vergisi’ ödeyeceğini belirterek, verginin hesaplanacağı rakamın belli olması gerektiğini ifade etti.
Özcan, “Torba yasada tek bir maddede ele alınan lüks konutlardan yüzde 1 alınacağı belirtilmekle birlikte; bu rakamım emlak vergi değeri üzerinden mi, değerleme raporu üzerinden mi, yoksa başka bir kriterle mi değerlendirileceği belli değil. Büyük olasılıkla konunun anlaşılacağı bir yönetmelik çıkacaktır.” dedi.

Lüks konuta ek vergi geliyor!