Emlak ve gayrimenkul satışlarında Aralık ayı beklentisi!

Emlak ve gayrimenkul satışlarında Aralık ayı beklentisi!Seçim sonrasında siyasi belirsizliğin ortadan kalkması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımalarıyla birlikte emlak ve gayrimenkul sektöründe Aralık ayından itibaren satışların tepe noktasına çıkması bekleniyor.


Seçim sonrasında siyasi belirsizliğin ortadan kalkması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımalarıyla birlikte emlak ve gayrimenkul sektöründe Aralık ayından itibaren satışların tepe noktasına çıkması bekleniyor. 


Ülkemizde 7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan siyasi belirsizlik ve bu durumun finansal piyasalara yansıması nedeniyle emlak ve gayrimenkul sektöründe meydana gelen durağanlık yerini bahar havasına bıraktı. 


Emlak ve gayrimenkul sektörü uzmanları durağanlığın Aralık ayında aşılacağı beklentisini taşıdıklarını, Ağustos-Ekim 2015 döneminde azalma trendine giren alımların yıl sona ermeden tekrar artışa dönüşerek tepe noktasına erişeceğini belirtiyorlar. 


Century 21 Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, 1 Kasım seçimlerinden sonra finansal piyasalarda toparlanma sürecine girildiğine işaret ederek, "Siyasi risklerin ortadan kalkması, gayrimenkul piyasalarında da rahatlamaya neden olacak. Bunun işaretleri şimdiden alınmaya başladı" dedi. 

Finansal dalgalanma olumsuz etkiliyor Finansal piyasalardaki dalgalanmaların olumsuz yönde etkilediği sektörlerin başında gayrimenkul sektörünün geldiğini kaydeden Atalay şöyle konuştu: "Bunun ki nedeni var, birincisi; alımların ciddi bir kısmının kredi kullanılarak yapılması. Zira, finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlık, bankaların risk alma iştahını azalüyor.  Böylece vadeler kısalıyor, faizler ise artıyor. Diğer bir neden ise; belirsizlik dönemlerinde fınans piyasalarında radikal değişiklikler yapma ve pozisyon değiştirme işlemlerinin riskler taşıması. Bu tür dönemlerde herkes olabildiğince pozisyonunu koruyarak 'bekleyelim görelim' durumuna geçiyor ve alım kararlarını erteliyor." 


Konut satışlarında ciddi düşüş oldu Özhan Atalay, 2015 yılında konut satış adetlerinin yılın ilk 6 ayında 2014 yılına göre beklentisi oldukça yukarılarda seyrettiğinin altını çizerek, Temmuz'dan sonra düşüşe geçtiğini söyledi. Atalay şöyle devam etti: "Bu trend Ağustos sonuna kadar devam etti. Ancak, Eylül ayında, bir önceki yıla göre konut satış adetleri ciddi bir düşüş gösterdi. 


Ekim ayı istatistikleri ise henüz yayınlanmadı ama, benzer düşüşün süreceği tahmin ediliyor. Bu düşüşün ana sebebinin siyasal istikrarsızlık ve buna bağlı finansal piyasalardaki yukarıya doğru harekeüenme olduğu oldukça açık." Aralık için beklentiler yüksek Century 21 Türkiye Genel Müdürü Atalay emlak ve gayrimenkul sektörünün Aralık için beklentilerinin oldukça yükseldiğini ifa ederek "Birkaç aydır ertelenen bu talebin özellikle aralık ayında tepe yapacağını düşünüyoruz. Bu da son birkaç aydır duraklama içinde olan sektöre büyük hareketlilik getirecektir. Tabii ki satışların artmasıyla birlikte fiyatlarda da bir artış da söz konusu olacaktir" diye konuştu.


Ekonomi Gazetesi