Emlak ve iş yeri çevre temizlik vergisi ödemeleri başladı!

Emlak ve iş yeri çevre temizlik vergisi ödemeleri başladı! Emlak ve iş yeri çevre temizlik vergisi ödemeleri başladı!

Belediyelerin verdiği çevre temizlik hizmetleri karşılığında ev ve iş yeri sahiplerinin yılda iki kere vergi ödemesi gerekiyor. Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri başladı.Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenmesi gereken çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunmuş olduğu çevre temizlik hizmeti için ödeniyor. Yılda iki eşit taksit olarak ödenen vergi için süre 31 Mayıs'ta sona erecek.

Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 2 Mayıs'ta başladı ve 31 Mayıs'ta bitecek. Konutların vergi borcu su faturalarına yansıtılırken, iş yeri ve diğer şekillerde kullanılan yapıların vergi borcu ilçe belediyelerinde ödeniyor. 

Çevre temizlik vergisinde indirim uygulanıyor. Konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar için belirlenen tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanlar hariç olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5 binden az olan belediyelerde yüzde 50 indirimli oluyor.

Konutlara ait çevre temizlik vergisi su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına 14 kuruş olarak hesaplanacak; işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi tutarları ise aşağıdaki tarifeye göre tahsil edilecek.

Büyükşehir Belediyeleri Dışındaki Belediyelerde Uygulanacak Yıllık Vergi Tutarları (TL)

 

Büyükşehir Belediyelerinde Uygulanacak Yıllık Vergi Tutarları (TL)

 

Çevre temizlik vergisi 1. taksit 2019!

2019 çevre temizlik vergisi 1. taksiti ne zaman ödenecek?