09 / 08 / 2022

Emlak vergisi ödemeleri ertelenecek mi?

Emlak vergisi ödemeleri ertelenecek mi?

Meclis tarafından kabul edilen Torba Yasa ile koronavirüs tedbirleri kapsamında iş yeri kiralarını ödemeyenler tahliye edilemeyecek ve kira sözleşmeleri feshedilemeyecek. Kira ile geçinen vatandaşlar ise "Nisan'da emlak vergisi ödemesi yapılacak mı?" sorusunun cevabını merak etmeye başladı…Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ekonomik anlamda da ülkeyi zorlamaya başladı.

Ortadoğu Gazetesi’nden Burcu Çetin’in haberine göre; koronavirüs salgının neden olduğu ekonomik sebepler ve yurt dışı tedariklerinde sıkıntı yaşayan bazı firmalar üretime ara verdi. Bazı firmalar ise ihracat ithalat sıkıntısı nedeniyle işçi çıkararak küçülme yoluna gitmeye başladı.

Torba Yasa ile ekonomik tedbirler alındı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında devlet ekonomik önlemler almıştı. İşten çıkan veya çıkarılan vatandaşlar kira ödemelerinin ertelenip ertelenmediği konusunda araştırmalara başladı. Meclis tarafından kabul edilen Torba Yasa'da kira ödemelerine ilişkin bir dizi önlemler yer aldı.

Torba Yasa'da yer alan kira ödemesine ilişkin madde şu şekilde:

"1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak, söz konusu bu hüküm 1 Mart 2020'den itibaren uygulanacak."

Konut kiralarına erteleme yok

Ancak Torba Yasa’sında konut kiralarına ilişkin herhangi bir erteleme ise söz konusu değil.

Torba Yasa'da kabul edilen bu madde ile mülk sahipleri geçici bir süreliğine kira alamayacak. Ancak geçimini kiradan sağlayan vatandaşlar Nisan ayında emlak vergisi ödemek zorunda olacak. Bazı iş verenler de, personel maaşlarını iş yerleri kiralarından karşıladığı için emlak vergisi ödemekte zorlanacak.

İş dünyası, emlak vergisi taksitinin 3 ay ertelenmesini istedi!