07 / 07 / 2022

Emlak vergisi ödemesi bitti mi?

Emlak vergisi ödemesi bitti mi?

2017 yılı vergi takvimine göre emlak vergisinde ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım'da başladı. Peki, emlak vergisi ödemesi bitti mi?1319 sayılı Kanun gereğince ödenen tüm gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. Bu vergi her sene belli aylarda 2 eşit taksit halinde ödeniyor.

 

2017 yılı vergi takvimine göre emlak vergisinde ilk taksitler Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım'da başladı. Peki, emlak vergisi ödemesi bitti mi?

 

Emlak vergisi ödemesi bitti mi?


2017 yılı emlak vergisi ödemesi dönemi 30 Kasım itibari ile sona erdi. Vergi mükelleflerinin zamanında vergi borcunu ödememesi ve ödemelerinin Aralık ayına sarkması halinde mükellefler aylık vergi cezası ödemek zorunda kalıyor. Bu ceza yüzde 1.40 oranında tahsil ediliyor.

 

Örneğin vergi borcunun 500 TL olduğunu düşünelim. Bu ödemenin Aralık ayına sarkması halinde mükellef 500 + 7 lira ödenecek. Ödemenin yapılmadığı her ay borca artı 7 lira eklenecek.

 

2018 yılına ait emlak vergisi ödeme dönemi 1 Mart itibari ile başlayacak. 31 Mayıs'ta sona erecek.

 

Emlak vergisi için ödemeler ilçe belediyesinden yapılacak. İsteyenler e-belediye sistemi üzerinden belediyeye gitmeden de ödeme yapılabilecek.

 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com