Emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri nasıl yapılır?

Ev sahipleri için kritik tarih yaklaşıyor. 2015 emlak vergisi ödemesi kapsamında ikinci taksit günü yaklaşıyor. İkinci taksit günü için bugünle birlikte son 7 gün kaldı.


Ev sahipleri için kritik tarih yaklaşıyor. 2015 emlak vergisi ödemesi kapsamında ikinci taksit günü yaklaşıyor. İkinci taksit günü için bugünle birlikte son 7 gün kaldı. 2. taksit ödemeleri devletin herhangi bir ek süre durumu söz konusu olmazsa Aralık'ın başında sona eriyor.


'1319' sayılı kanun gereğince emlak vergisi, taşınmazlar için sahipleri tarafından ödeniyor. Emlak vergisi ödemeleri 2 taksit şekilde gerçekleştiriliyor. Bu ödemelerden ilk taksit ödemesi Haziran ayında yapılırken, ikinci taksit ödemesi ise Kasım ayında yapılıyor.


ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR?


2015 emlak vergisi ödemeleri söz konusu taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Fakat belediye 'e-belediye' sistemi kullanıyorsa eğer, ödemeler internet üzerinden de yapılabiliyor. Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile vergi borcunu ödeyebiliyor.


ÖDEMEYENE YÜZDE 1.4 GECİKME ZAMMI


Emlak vergisini ödemeyenlere de gecikme zammı uygulanıyor. Bu zam oranı her ay için yüzde 1.4 olarak belirlendi. Emlak Vergisi Kanunu'nun 32'inci maddesine göre beyanname verilmemesi halinde vergi aynı kanun hükümleri uyarınca idarece tarh ediliyor ve vergi ziyaı cezası kesiliyor. İdarece yapılan tarhiyata ergi ziyaı cezası kesiliyor. Kesilecek ceza tutarı ziyaa uğratılan verginin bir katı olarak hesaplanıyor.


* Bir gayrimenkulünüz varsa belediyeye emlak vergisi beyannamesi isimli formu veriyorsunuz. bu form en geç gayrimenkulün tapusunun alındığı yılın sonuna kadar verilebiliyor.


Akşam