Emlak vergisi ve harçları kredi kartıyla ödenecek!

Emlak vergisi ve harçları kredi kartıyla ödenecek! Emlak vergisi ve harçları kredi kartıyla ödenecek!

Gelir İdaresi Başkanlığı, kredi kartıyla vergi ödenmesi uygulamasını yaygınlaştırmaya hazırlanıyor

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Buna göre, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik para cezaları idarenin internet sayfasından kredi kartıyla ödenebilecek. Kurum, Emlak Vergisi ve harçlarda da kartlı tahsilata geçmeyi planlıyor. Kredi Kartı ile Vergi Tahsilatı Projesi çerçevesinde, bankalarla projenin kapsamının genişletilmesi konusunda görüşmeler yapılıyor. Çalışmalarda, özellikle küçük tutarlı vergilerin kartla ödenmesi öngörülüyor. 

Kredi kartıyla vergi tahsilatı çalışmalarının 2 ayağı bulunuyor. Çalışmaların biri Başbakanlık, diğeri Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yürütülüyor. Başbakanlık bünyesindeki çalışmalarda emlak vergilerinin kredi kartıyla ödenmesi üzerinde duruluyor. Bunun için e-devlet kapsamında yeni bir sistem oluşturulması düşünülüyor. Çalışmalara göre, bu yapıya dahil olacak belediyelerin Emlak Vergisi bilgileri de sisteme yüklenecek. Bu sisteme girecek olan vatandaşlar, ödemeleri gereken Emlak Vergisi tutarını görebilecek ve kredi kartıyla vergisini yatırabilecek. Kurum, harçların kredi kartıyla ödenmesine dönük bir çalışma yapıyor. Ancak kartlı harç tahsilatının ciddi bir altyapı gerektirdiğine de dikkat çekiliyor. Harçların kredi kartıyla ödenebilmesi için tahakkuk rakamının görülmesi gerektiğini belirten bir yetkili, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Harçlar, çok değişik yerlerde ödeniyor. Tapuda, pasaport alırken Emniyet'te, dava açılırken mahkemede... Tapudaki bilgilerin, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sistemine de doğrudan aktarılması planlanıyor. Bu yapıldığında tapu ayağına ilişkin altyapı da kurulmuş olacak. Aynı şekilde Gelir İdaresi'nin Bilgi İşlem Merkezi'nin Emniyet'e entegre olma durumu var. Bununla da Emniyet ayağı kurulur. Eğer bu kurumlara entegre olursak, bu bilgiler çok daha hızlı ve sağlıklı şekilde Gelir İdaresi Bilgi İşlem Merkezi'ne aktarılır, tahakkuk bilgileri de hemen görülebilir. Bizim amacımız, kredi kartıyla vergi tahsilatını yaygınlaştırmak. Bunu da Emlak Vergisi ve harçlar gibi yaygın ve küçük tutarlı vergilerden başlatmak. Belki ilk aşamada, vatandaşın beyanına itibar edilir. Bu şekilde kartla tahsilat gerçekleştirilir. Sonraki aşamada elektronik altyapı ile çok daha sağlıklı bir tahsilat sistemi kurulur. Bunların hepsini tartışıyoruz. Bankalarla da görüşüyoruz."
Zaman

Konuyla ilgili basında çıkan diğer haberler

Emlak Vergisi'nde kartla ödeme dönemi

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik para cezalarının internetten kredi kartıyla ödenmesi uygulamasını daha önce başlatan Gelir İdaresi Başkanlığı, Emlak Vergisi ve harçlarda da kredi kartlı tahsilata geçecek. Kredi Kartı İle Vergi Tahsilatı Projesi için bankalarla proje kapsamının genişlemesi için görüşülüyor.

HARÇLAR DA KARTLA ÖDENECEK

Başbakanlık'ın çalışmalarında Emlak Vergisi'nin kredi kartıyla ödenmesi için e-Devlet kapsamında yeni bir sistem oluşturulacak. Bu yapıya dahil olacak belediyelerin bilgileri sisteme yüklenecek, vatandaş ödemesi gereken tutarı görecek. Gelir İdaresi de harçların kartla ödenmesi için çalışıyor. Harçlar farklı yerlere ödendiği için tapu, emniyet gibi kurumların Gelir İdaresi'ne entegrasyonu ile bilgiye ulaşılabilecek.
Posta


Harçlar da kartla ödenecek

Gelir İdaresi Başkanlığı, kredi kartıyla vergi ödenmesi uygulamasını yaygınlaştırmaya hazırlanıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik para cezalarının kendi internet sayfasından kredi kartıyla ödenmesi uygulamasını başlatan Gelir İdaresi, emlak vergisi ve harçlarda da kartlı tahsilata geçmeyi planlıyor. 'Kredi Kartı İle Vergi Tahsilatı Projesi' çerçevesinde, bankalarla projenin kapsamının genişletilmesi konusunda görüşmeler yapılıyor. Özellikle küçük tutarlı vergilerin kartla ödenmesi öngörülüyor.
Takvim

pus