Emlak vergisi yapılandırması için bugün son gün!

Emlak vergisi yapılandırması için bugün son gün! Emlak vergisi yapılandırması için bugün son gün!

Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğinde Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Bu vergiyi konut, işyeri, arsa ve arazi sahipleri ödüyor.


Vergide mükellef, bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler olarak belirtiliyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde ödemeler yarın itibariyle başlayacak ve birinci taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. 

Vergi borcunu zamanında ödemeyenlere belirli oranlarada vergi zammı uygulanıyor. Ödemenin üst üste hiç yapılmaması halinde ise mükellef yüklü vergi borcu ve cezası ile karşılaşabiliyor.

Ancak, geçen yıl mayıs ayında çıkartılan 7143 sayılı torba kanunla, vergi ve prim borçlarına yapılandırma olanağı getirildi. Bu sayede emlak vergisi borcu olan vatandaşlar vergi affı kapsamında, borçlarını ilgili kuruma müracaat ederek yapılandırma fırsatı yakaladılar. 

Kanun uyarınca borçlarını yapılandırdığı halde yükümlülüklerini yerine getiremeyenlere tanınan fırsattan yararlanmak için bugün son gün. İlk iki taksiti bugün mesai saatine kadar ödemeyenler, yapılandırma haklarını kaybedecek.

Yazılı başvuruya gerek yok

Yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödeme yükümlülüğünü yerine getiremeyenlerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yok. Ödenmemiş tutarları doğrudan ödedikleri takdirde, yapılandırma hakkından yararlanmaya devam etme hakkına sahip olacaklar. 


Emlak vergisi dönemi 1 Mart'ta başlıyor!

Emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek?


Öznur YASLI İKİER/Emlakkulisi.com