Emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek?

Emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek? Emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek?

1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Peki, emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek?Türkiye'de milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinde 2018 yılı ödemeleri 30 Kasım'da sona erdi.  Bu senenin vergi mükellefi, gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile birlikte geçtiğimiz sene gayrimenkul satın alanlar oluyor.

Yeni satın alınan gayrimenkulün emlak vergisi sorumluluğu bir sonraki sene için başlamış oluyor. Satın alımın gerçekleştiği senenin sonuna kadar ise emlak vergisi beyannamesinin verilmesi gerekiyor.

Yani; 1 Ocak tarihinden itibaren gayrimenkul satın alan vatandaşların 31 Aralık 2019 tarihine kadar beyanname vermeleri gerekiyor. Emlak vergisi için ödenecek bedel ise gayrimenkulün kayıtlı değerinden, türüne göre belirlenen oranlar ile hesaplanıyor. 

Emlak vergisi 2019'da ne kadar ödenecek?

Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 oranı üzerinden hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 oranında tahsil ediliyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şöyle açıklandı; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergisi binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergisi binde 3 oranı ile hesaplanıyor.

Sene içerisinde iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisi  2019 ödemeleri Mart ayında başlayacak.  İlk taksit ödemeleri 1-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılacak. 

Emlak vergisi beyannamesi örneği 2019!

Emlak vergisi oranları 2019!

Öznur YASLI İKİER/ Emlakkulisi.com