Emlak vergisini kimler ödemiyor?

Emlak vergisini kimler ödemiyor?Emlak vergisi her sene ödeniyor. Peki emlak vergisini kimler ödemiyor? İşte emlak vergisinden muaf olanlar...


Emlak vergisi istisnaları nelerdir? Örneğin; hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekare büyüklüğü aşmayan tek evleri için vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da faydalanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmamakta. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor. 

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre; eğer hak sahibi olmanıza rağmen emlak vergisi ödemesi yaptıysanız bunu belediyelere başvurarak 5 yıl önceye kadar geri ödeme alabilirsiniz.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMİYOR? FAZLA ÖDENENLER GERİ ALINABİLİR Mİ?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emeklilerden, gazilerden, engellilerden, şehitlerin dul ve yetimlerinden emlak vergisi alınmıyor. 

Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekare büyüklüğü aşmayan tek evlerinden vergi alınmıyor. 

Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da faydalanamıyor. 

Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.

Engelli emekli çalışması durumunda da vergi ödemiyor.

Hak sahibi olmasına rağmen emlak vergisi ödeyen vatandaşlar, belediyelere başvuru yaparak 5 yıl geriye dönük emlak vergisi ödemelerini iade alabiliyor. 

Emlak vergisi ödemeleri ne zaman? Nasıl ödenir?