Emlakçılar durgunluğu tartıştı

Emlakçılar durgunluğu tartıştı

İnşaat sektöründe 2004-2006 yılları arasında yaşanan hareketlilik nedeniyle İzmir'de yapılan yeni konut projelerinin talebi aştığı, bu nedenle durgunluğun yaşandığı iddia edildi.

Century 21 Gayrimenkul Şirketi  İzmir  brokerları, sektörün durumu ve geleceğini tartışmak üzere bir araya geldi. İzmir Bostanlı'daki Century 21 Mavi Ofisi Broker'ı Agah Özkara, özellikle satıcılar açısından sektörün 2004-2006 döneminde zirve yaptığını ve bu dönemdeki hareketliliğin konut yapan firmaları yanılgıya düşürdüğünü belirtti.


Özkara, şöyle konuştu: "Firmalar hareketliliğin aynen süreceğini düşündüler ve uygun olmayan bölgelerde, o bölgelere hitap etmeyecek konut imalatlarına başladılar.


Bu da talepten daha fazla konutun yapımına neden oldu. 2006 ortalarından başlayıp bugüne dek süren dönemde ise konut kredi faizlerinin beklenen seviyelere gelmemesi, dünya ekonomisindeki olumsuzluklar, erken seçim ve


cumhurbaşkanlığı seçimi sektörde bir durgunluğa yol açtı.


Bu da arzın fazla olduğu sektörde 2007 yılında konut fiyatlarında gerilemeye ya da aynı seviyelerde kalmasına neden oldu. Bu dönemde konut alma hedeflerini öteleyenler kiraya yöneldi, bu da kira fiyatlarını yükseltti."


Özkara, Ramazan ayının piyasaya yeni bir durgunluk getirmeyeceğini, tam aksine alım için iyi bir zamanlama olabileceğini savundu.


Bornova Century 21 Ofisi Broker'ı Serdar Tamer ise piyasadaki belirsizlik ve konut faizlerinin beklenen seviyeye inmemesi nedeniyle kiralamalarda hızlı bir artış gözlendiğini belirtti. Tamer, Bornova bölgesinde üniversite ve tıp fakültesi bulunması nedeniyle kiralama taleplerinin satışa oranla daha fazla olduğuna dikkat çekti.


Hatay semtindeki Century 21 Armoni Ofisi Broker'ı Özer Aydın ise gayrimenkul fiyatlarının yaklaşık 15 aydır düşüş trendinde olmasına rağmen yeni yerleşim semtlerinde dikkat çekici fiyat artışları gözlendiğini ifade etti.