Emlakçılık Yasası'yla kurumsal firmaların değeri anlaşılacak!

Emlakçılık Yasası'yla kurumsal firmaların değeri anlaşılacak!Devga Grup büyesinde yer alan REsearch Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Deveci, Emlak Yasası'yla kayıt dışı çalışan emlakçıların yok olacağını belirterek, “tüm işlemler denetim altına alınarak, kurumsal firmaların değeri anlaşılacak” dedi.


Türkiye’de Emlakçılığın mevzuatını düzenleyen kuralları içeren bir yasanın olmaması sektörün en büyük sorunu. Sektöre düzen getirmesi beklenen Kanun Teklifi Sanayii Komisyonu’nun gündeminde. Teklifin yasalaşmasını dört gözle bekleyenlerden Devga Grup büyesinde yer alan REsearch Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci yasayla kayıt dışı çalışan emlakçıların yok olacağını belirterek, “tüm işlemler denetim altına alınarak, kurumsal firmaların değeri anlaşılacak” dedi. 


Yatırımcı Doğru Fiyatlarla Gayrimenkul Alamıyor

Emlakçıların şuan doyurucu bir yasası henüz olmadığına dikkat çeken REsearch Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci şunları söyledi: “Borçlar kanunun 404’ten 409’a kadar olan Maddelerine göre işlemler yapılıyor, uyuşmazlıklar karara bağlanıyor. Ancak bu kanunlarda emlakçılık ve gayrimenkul sektörlerinde çalışma sistemleri oluşturulmamış. Halen sektörde faaliyet gösteren emlakçılardan lisans, diploma, yeterlilik belgeleri aranmadığından neyi nasıl yapacağını bilmeyen yetersiz ve bilgisiz insanlar sektörü ayaklar altına almış durumda. Bu bilgisiz ve lisansız kişilerden ötürü olumsuz ve yanlış yatırımlar yapılıyor. En büyük sorun yatırımcının doğru fiyatlarla gayrimenkulü alamaması.”


Eğitim Modelleri de Ayrıştırılmalı

REsearch Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci, Türkiye’de genç nesilin çok yüksek oranlarda olduğunu hatırlatarak; yasa çıktığında bilgisiz ve lisanssız danışman kalmayacağını söyledi. Müslüm Deveci şöyle devam etti: “Önemli olan eğitimli, bu işi bilen ve isteyen insanların sektörde var olması. Eğitim modelleri de kendi içinde ayrıştırılmalı. Örneğin, ticari ile konut gayrimenkullerinin eğitimi ve pazarlaması birbirinden çok farklı. Ben danışmanım diye çıkan herkes o belgeyle her şeyi yapmak istiyor. Bu nedenle bunları derecelendirmek gerekiyor.”Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Devga Grup büyesinde yer alan REsearch Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Deveci Türkiye'de Emlakçiliğin mevzuatını düzenleyen bir yasanın olmamasının sektörün en büyük sorunu olduğunu söyledi. Deveci, "Bilgisiz kişilerden ötürü emlak yatırımcısı yanlış yönlendiriliyor. En büyük sorun yatırımcının doğru fiyatlarla gayrimenkulü alamaması" dedi. 
Yeni Şafak